Amerika Birleşik Devletleri’nin Kurulması Kısa Bilgi

10. sınıf Tarih dersi XVIII. YÜZYILDA DEĞİŞİM VE DİPLOMASİ ünitesi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ konusu alt başlığı olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Kurulması hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kurulması

Amerika İngiliz sömürgesiydi. İngilizlerin burada 13 sömürgesi vardı.1756-63 seneleri aralarında İngiltere; Avusturya, Rusya ve Fransa ile yaptığı Yedi Yıl Savaşlarını kaybedince sömürgelerine ağır vergiler uygulayarak maliyesini düzeltmeye çalıştı. Kolonilerin temsilcileri Filedelfiya’da toplanarak İngiltere ile savaşmaya hüküm verdiler. 1776’da ikincisi kez bir araya gelen kongrede İnsan Hakları Bildirisi kabul edildi ve bağımsızlıklarını ilan ettiler. ABD -İngiltere savaşı 8 sene sürdü ve Fransa, İspanya ve Hollanda’nın da sayesinde ABD galip geldi. 1783’de yapılmış olan Versaille (Versay) Antlaşmasıyla İngiltere ABD’nin bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldı. İlk başkanları Corc Vaşington’dur.

 


] }

Tavsiye Konular

XVIII

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi Osmanlı topraklarını paylaşmak üzere Rusya ve Avusturya tarafından hazırlanan projedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir