II. Viyana Kuşatması Ders Notu

II. Viyana Kuşatması öncesi Osmanlı-Avusturya ilişkilerini okumak için tıklayınız.

II. Viyana Kuşatması 

Orta Avrupa’nın en güçlü devleti olmak isteyen Avusturya Vasvar’la sağlanan barış ortamını Macarlara baskı yaparak bozdu. Protestan mezhebine mensup Macarlar, Tökeli İmre liderliğinde Osmanlı Devleti’nden yardım istediler. Veziriazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, padişahı da razı ederek sefere çıktı. Osmanlı Ordusu Viyana’yı 2. defa kuşattı (1683).
Osmanlı silahlı gücüne Eflak, Kırım , Erdel ve Boğdan beylikleri de katıldı. Avusturya Arşidükü I. Leopold, iç kesimlere çekilerek Avrupa’dan yardım talep etti . Viyana üzerine 18 defa saldırıldı. Merzifonlu kentin yağmalanmasını engellemek amaçlı teslim olmasını bekliyordu. Kuşatmanın uzaması üzerine Papanın teşvikiyle Alman, Fransız ve Lehlerden meydana gelen bir Haçlı ordusu Viyana’nın yardımına geldi.
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Kırım Hanına Leh kuvvetlerinin Tuna Nehri’ni geçmesini kısıtlama görevini vermişti. Kırım Hanı, Merzifonlu ile arası bozuk olduğundan Haçlıların Tuna’yı geçmelerine engel olmadı. Osmanlı ordusu iki ateş içinde kaldı. Yapılmış olan harp Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlandı.
Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa geriye çekilerek öncesinde Budin’e, daha daha sonra Belgrat’a geldi. Belgrat’ta padişahın buyruğuyla idam edildi.

Kutsal İttifak konu anlatımı için tıklayınız.

Karlofça ve İstanbul Antlaşması konu anlatımı için tıklayınız.


] }

Tavsiye Konular

Kutsal İttifak Konu Anlatımı

II. Viyana Kuşatması öncesi aşağıdaki Arayış Yılları ünitesi dahilindeki konu anlatımlarını okumanızı tavsiye ederiz. Osmanlı-Avusturya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir