Yedi Yıl Savaşları Özet

Yedi Yıl Savaşları Özet

Avusturya Veraset Savaşları sonunda yapılan “Ekslaşapel Antlaşması” Avrupalı devletleri memnun etme­miş; kaybettiklerini geri almak ve sömürgelerini geniş­letmek amacıyla savaşları yeniden başlatmışlardır.

Yedi Yıl Savaşları Avrupa’da; Prusya’ya karşı Fransa, Rusya ve İtalyan devletleri arasında gerçekleşirken; Okyanuslarda da İngiltere’ye karşı Fransa, İspanya ve Hollanda arasında gerçekleşmiştir. Savaşı kazanan taraflar İngiltere ve Prusya olmuştur.

Yedi Yıl Savaşları, 1763’de imzalanan Paris ve Huberttusburg Antlaşmaları ile sonuçlandı.

Yedi Yıl Savaşlarının Sonuçları

İngiltere, Paris Antlaşması ile Fransa, İspanya ve Hollanda’dan geniş sömürgeler elde edip dünyanın en güçlü sömürge imparatorluğu durumuna geldi.

Huberttusburg Antlaşması ile de Prusya, Avrupa’nın en güçlü kara devleti haline geldi.

Yedi Yıl Savaşlarından ekonomik sıkıntıyla çıkan İngiltere’nin Amerika Kıtası’ndaki kolonilerinde vergileri arttırması Amerekan Bağımsızlık Savaşı’na sebep olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Küçük Kaynarca Antlaşmasının Maddelerinin Yorumu başlıklı makalemizde Küçük Kaynarca Antlaşması, Küçük Kaynarca Antlaşmasının Maddeleri ve Küçük Kaynarca Antlaşmasının yorumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Tavsiye Konular

1533 İstanbul Antlaşması ve 1606 Zitvatorok Antlaşması Karşılaştırma

1533 İstanbul Antlaşması ve 1606 Zitvatorok Antlaşması Karşılaştırma

1533 İstanbul Antlaşması ve 1606 Zitvatorok Antlaşması Karşılaştırma konusu tarih öğretmenleri tarafından sınavlarda en çok ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir