4. Haçlı Seferinin Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Dördüncü Haçlı Seferi (1204)

4. Haçlı Seferinin Nedeni: Üçüncü Haçlı Seferi’yle Kudüs geri alınamayınca Papa’nın kışkırtmasıyla yeni bir Haçlı ordusu hazırlandı.

Haçlılar deniz yoluyla Suriye’ye gitmek için Venedik’te toplandılar.

4. Haçlı Seferinin Sonucu:

-Bu sırada karışıklıklar içinde bulunan Bizans’ın tahttan indirilen imparatoru İshak Angelos Haçlılardan yardım istedi. Yardım amacıyla İstanbul’a gelen Haçlılar, burada bir Latin İmparatorluğu kurdular (1204).

-Haçlıların İstanbul’u ele geçirmeleri üzerine İstanbul’dan kaçan Rumlar, İznik ve Trabzon’da birer devler kurmuşlardır. İznik İmparatorluğu 1261’de İstanbul’u ele geçirerek yeniden Bizans İmparatorluğunu kurmuştur.

4. Haçlı Seferinin Önemi: IV. Haçlı Seferi’nin İstanbul üzerine düzenlenmesi Haçlı Seferlerinin amacından saptığını göstermektedir. Katolik mezhebine mensup Hristiyanların İstanbul’u işgal etmesi ve halka baskı yapmaları Katoliklerle Ortodokslar arasındaki düşmanlığın artmasına neden olmuştur.

IV. Haçlı Seferi’nden sonra dört Haçlı Seferi daha yapılmıştır. Avrupalılar bu Haçlı Seferlerinde başarı sağlayamamıştır. Haçlı Seferleri Osmanlı İmparatorluğu döneminde de devam etmiştir.

Bir önceki yazımız olan 3. Haçlı Seferinin Nedenleri, Sonuçları ve Önemi başlıklı makalemizde 3. Haçlı Seferinin Nedenleri, 3. Haçlı Seferinin Önemi ve 3. Haçlı Seferinin Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.


Tavsiye Konular

Anadolu'da Moğol İstilası

Anadolu’da Moğol İstilası

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması sürecinde Türkler, Anadolu’da Bizans ve Haçlılar ile mücadele ederken doğuda da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir