Kadiks Savaşı Hakkında Bilgi

Kadiks Savaşı, 711 yılında Tarık bin Ziyad komutasında Müslümanların İspanya’ya geçişi sonrası İslam orduları ile Vizigotlar arasında yapılan ve müslümanların kesin zaferi ile sonuçlanan savaştır.

TAVSİYE: Konunun sonunda konu anlatım videosu var, bak istersen.

İçindekiler

Kadiks Savaşı’nın Sebebi

Kadiks Savaşı 711 yılında Tarık bin Ziyad komutasında ki İslam (Emevi) orduları ile Vizigot Kralı Rodrik arasında yapılmıştır. Savaş ile ilgili İslam kaynaklarında detaylı bilgi yoktur. Savaşın temel sebebi müslümanların İber Yarımadası’nı ele geçirmek istemesidir. Elbette ki Vizigot kralı da buna engel olmaya çalışacaktır.

Kadiks Savaşı, Vadiilekke Savaşı olarakta adlandırılır. Yabancı kaynaklarda Guadalete Savaşı olarak geçer.

Kadiks (Guadalete) Savaşı Emevi halifesi Velid döneminde yapılmıştır.

Kadiks Savaşı nerede yapıldı?
Kadiks Savaşı (Haritada Guadalete Savaşı’nı bulunuz.) Kaynak

Kadiks Savaşı’nın Sonucu ve Önemi

Bu savaş sonucunda Vizigot Kralı Rodrik öldürüldü. Vizigot Krallığı’na son verildi ve bütün İber Yarımadası (İspanya veya müslümanların tabiri ile Endülüs) müslümanların eline geçti.

Kadiks Savaşı sonrası başlayan müslüman ilerleyişi Puvatya Savaşı’na kadar devam edecektir. 711 yılında başlayan İber Yarımadası’ndaki müslüman varlığı 1492 yılında Beni Ahmer Devleti yıkılıncaya kadar devam edecektir.

BİR BAK DERİM: Puvatya Savaşı’nın Sebebi, Sonucu ve Önemi


] }

Tavsiye Konular

Emeviler Döneminin Özellikleri

Emeviler Döneminin Özellikleri

Emeviler döneminin özelliklerini maddeler halide özetlediğimiz yazımızda halifeliğin saltanata dönüşmesi, soy dayanışması dış iç politikaları hakkında bilgi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir