Saltanatın Kaldırılması Kısaca

İçindekiler

Saltanatın Kaldırılması

Saltanatın Kaldırılma Tarihi:

1 Kasım 1922

Saltanatın Kaldırılmasını Hazırlayan Etkenler

Lütfen tıklayınız.

Saltanatın Kaldırılması Sonrası Gelişmeler

1 Kasım 1922’de meclis kararıyla saltanat kaldırılmıştır. Bunun üzerine son sultan VI. Mehmet Vahdettin, “Müslümanların Halifesi” unvanıyla 17 Kasım’da İngiltere’ye sığındı. Vahdettin’in, sultan unvanını kullanmaması, saltanatın kaldırılışını kabullenmesi anlamına gelir. İngiltere’nin halifeliği kullanma tehlikesine karşı TBMM, Abdülmecit Efendi’yi halife tayin etti (18 Kasım 1922). TBMM’nin halifeyi tayin etmesi ulus iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu gösterir.

Saltanatın Kaldırılmasının Sonuçları

Lütfen tıklayınız.

Saltanatın Kaldırılmasının Bağlantılı Olduğu Atatürk İlkeleri

Cumhuriyetçilik ilkesi ile ilgilidir. Aynı zamanda laiklik ilkesinin ilk adımıdır.

Halifelik Neden Saltanatla Birlikte Kaldırılmadı

Saltanatın kaldırıldığı tarihte halifeliğe dokulmamasının temel nedeni Kurtuluş Savaşı’nın tamamlanmamış olması, birlik ve beraberliğin bozulmaması düşüncesi etkili olmuştur. Diğer sebep ise saltanat ve halifelik aynı anda kaldırılsa idi son halife Vahdettin olcaktı. Saltanat kaldırıldı ve TBMM tarafından yeni bir halife seçildi. Böylece halifelik makamının İngilizler tarafından kullanılması engellendi.


] }

Tavsiye Konular

Türk İnkılabı-min

Meclis Hükümeti Sistemi Hakkında Bilgi

Meclis Hükümeti Sisteminin Özellikleri İçindekiler Meclis Hükümeti Sistemi Nedir? Kurulacak olan hükümetin bütün üyelerinin (bakanların) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir