Gaznelilerin Türk-İslam Tarihindeki Yeri ve Önemi

Gaznelilerin Türk-İslam Tarihindeki Yeri ve Önemi

a) Gazneli Mahmut Türk tarihinde “Sultan” unvanını kullanan ilk Türk hükümdarıdır. (Gaznelilerin Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi)

b) Halifenin (dolayısıyla İslam aleminin) koruyuculuğunu üstlenen ilk Türk-İslam devletidir. Gazneli Mahmut, Bağdat’a sefer düzenleyerek Halifeyi Şii Büveyhoğulları’nın baskısından kurtarmıştır. (Gaznelilerin Türk-İslam Tarihindeki Yeri ve Önemi)

c) Gazneliler İslamiyeti Hindistan’a yaymışlardır. Sultan Mahmut, Hindistan’a 17 sefer Böylece bugünkü Pakistan ve Bangledeş’in temellerini atmışlardır. (Gaznelilerin İslam Tarihindeki Yeri ve Önemi)

Dikkat: Gaznelilerin Türk tarihindeki yeri ve önemi sorulursa cevap “a ve b” maddesidir. Gaznelilerin İslam tarihindeki yeri ve önemi sorulursa cevap “b ve c” maddesidir. Gaznelilerin Türk-İslam tarihindeki yeri ve önemi sorulursa cevap “a, b ve c” maddesidir.

Dikkat: Soru Gazneli Mahmut için sorulursa cevap yine aynıdır.


Gelen Aramalar:

gaznelilerin islamiyete katkıları, gazneli devletinin önemi, gaznelilerin önemi nedir, gaznenilerin turk tarihindeki önemi, turk islam yeri ve önemi

Tavsiye Konular

türk-islam devletleri

Eyyubiler Devleti Hakkında Kısa Bilgi

Eyyûbiler Devleti (1174 – 1250) Fatımî Devleti’nin Haçlı Seferleri karşısında zayıflamasıyla Mısır’da iç karışıklıklar artmıştır. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir