Germiyanoğulları Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda hakkında bilgi verilen Germiyanoğulları Beyliği Anadolu’da kurulan 2. Türk beyliklerindendir. Bu sebeple hem 9. sınıf tarih dersi 6. Ünitesi olan Türkiye Tarihi içeriğine UÇLARDA YAŞAM VE İKİNCİ TÜRK BEYLİKLERİ başlığı altında hemde 10. sınıf tarih dersi Beylikten Devlete ünitesi içeriğinde ANADOLU’DA SİYASİ BİRLİĞİ SAĞLAMA FAALİYETLERİ başlığı altında yer almaktadır.

Germiyanoğulları Beyliği

Germiyanoğulları Beyliğinin Kurucusu: Yakup Bey

Germiyanoğulları Beyliğinin Başkenti: Kütahya

Germiyanoğulları Beyliğinin Hakim Olduğu Şehirler: Kütahya, Uşak, Gediz, Kula, Eşme, Alaşehir, Tavşanlı, Simav, Emet, Sarayköy, Banaz, Çivril, Denizli, Honaz, Dinar, Sarıgöl, Buldan, Afyonkarahisar

Germiyanoğulları Haritası
Germiyanoğulları Haritası

Germiyanoğulları, Karamanoğulları’ndan sonra en güçlü beylik idi. Saruhanoğulları ve Aydınoğulları beylikleri Germiyan komutanları tarafından kurulmuştu.

Germiyanoğullarıından Süleyman Şah’n kızı ile I. Murad’ın oğlu Yıldırım Bayezid evlenince Kütahya, Simav, Emet ve Tavşanlı çeyiz olarak Osmanlı Devleti’ne geçti. 1390 yılında Yıldırım Germiyan ülkesinin tamamını ele geçirdi.

Ankara Savaşı‘nda Timur’un yanında yer alan II. Yakup, Germiyanoğulları Beyliği’ni tekrar kurduysa da oğlu olmadığından topraklarını II. Murat’a vasiyet etti. (1428)


] }

Tavsiye Konular

II. Murat Dönemi İlkler

II. Murat Dönemi İlkler (Özellikleri)

II. Murat Dönemi İlkler (Özellikleri) Osmanlı Devleti’nin 6. padişahı II. Murat dönemi nde gerçekleşen ilkleri …

Bir Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar bana şuanda osmanoğulları hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir