Germiyanoğulları Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda hakkında bilgi verilen Germiyanoğulları Beyliği Anadolu’da kurulan 2. Türk beyliklerindendir. Bu sebeple hem 9. sınıf tarih dersi 6. Ünitesi olan Türkiye Tarihi içeriğine UÇLARDA YAŞAM VE İKİNCİ TÜRK BEYLİKLERİ başlığı altında hemde 10. sınıf tarih dersi Beylikten Devlete ünitesi içeriğinde ANADOLU’DA SİYASİ BİRLİĞİ SAĞLAMA FAALİYETLERİ başlığı altında yer almaktadır.

Germiyanoğulları Beyliği

Germiyanoğulları Beyliğinin Kurucusu: Yakup Bey

Germiyanoğulları Beyliğinin Başkenti: Kütahya

Germiyanoğulları Beyliğinin Hakim Olduğu Şehirler: Kütahya, Uşak, Gediz, Kula, Eşme, Alaşehir, Tavşanlı, Simav, Emet, Sarayköy, Banaz, Çivril, Denizli, Honaz, Dinar, Sarıgöl, Buldan, Afyonkarahisar

Germiyanoğulları Haritası
Germiyanoğulları Haritası

Germiyanoğulları, Karamanoğulları’ndan sonra en güçlü beylik idi. Saruhanoğulları ve Aydınoğulları beylikleri Germiyan komutanları tarafından kurulmuştu.

Germiyanoğullarıından Süleyman Şah’n kızı ile I. Murad’ın oğlu Yıldırım Bayezid evlenince Kütahya, Simav, Emet ve Tavşanlı çeyiz olarak Osmanlı Devleti’ne geçti. 1390 yılında Yıldırım Germiyan ülkesinin tamamını ele geçirdi.

Ankara Savaşı’nda Timur’un yanında yer alan II. Yakup, Germiyanoğulları Beyliği’ni tekrar kurduysa da oğlu olmadığından topraklarını II. Murat’a vasiyet etti. (1428)


Gelen Aramalar:

germanoğlları hakkında kısa bilgi

Tavsiye Konular

türkiye tarihi

Haçlı Seferlerinin Başlaması

Haçlı Seferlerinin Başlaması İlk Haçlı Seferinin yapılmasında en büyük pay Papa II. Urban ve Papaz ...

Bir Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar bana şuanda osmanoğulları hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir