Hititlerde Yazı, Dil ve Edebiyat

Hititlerde Yazı, Dil ve Edebiyat

Hititlerden kalan en önemli eser anal adı verilen yıllıklardır. Hititler anallarla (yıllıklar)Anadolu’da tarih yazıcılığını başlatmışlardır. Bir yılda gerçekleşen olayların yazılmasıyla meydana getirilen bu yıllıklarda tanrıya hesap verme duygusu hâkimdir. Bundan dolayı olaylar doğru olarak yazılmıştır. Hitit yıllıkları Mezopotamya’da olduğu gibi, hükümdarları övecek şekilde değildir. Kral tarafından yazdırılan anallarda, kralların başarıları kadar, yenilgilerinde yazılmasından çekinilmemiştir.

UYARI

Hitit yıllıklarında kralların, zaferleri kadar yenilgilerinin de yıllıklara yazdırılması tarafsız bir tarih anlayışına sahip olduklarını göstermektedir. Bu yıllıklar, İlk Çağ Anadolu tarihinin aydınlanmasında önemli rol oynamıştır. Anallar herhangi bir araştırma sonucunda metotlu bir şekilde hazırlanmamıştır. Bu nedenle günümüzün araştırmacıları, Hititlerden daha sonraki dönemlerde eser veren Herodotos’u tarih biliminin öncüsü kabul etmişlerdir. Çünkü Herodotos, eserlerini araştırarak ve yansız olmaya çalışarak hazırlamıştır.

 


Gelen Aramalar:

hititlerde yilliklara verilen ad, hititlerin tarafsız tarih yazıcicilgi orneklerinin eserleri adiı, hitit kralı tarafından tanrılara hesap vermek amacıyla yazılmıştır, hitit uygarligina ait yilliklarin adi, hititlerde kralların hayatını anlatan yıllıklara ne denir

Tavsiye Konular

uygarlıkların doğuşu

Hint Uygarlığı Hakkında Bilgi

Hint Medeniyeti Hint Yarımadası birçok nehir ve dağla birbirinden ayrılan çok sayıda coğrafi bölgeden oluşur. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir