İlk Çağ’da Bilim

9. sınıf tarih dersi Yazının Gelişimi Hakkında Bilgi konusu alt başlığı olan İlk Çağ’da Bilim hakkında bilgi vermeye çalışacağımız yazımız.

İlk Çağ’da Bilim

Bilimin kökleri ilk insanlara kadar uzanır. Günümüz medeniyet düzeyinde her milletin (Mısır, Yunan, Çin, Hint, İran, Arap ve Türk) az yada çok katkısı vardır.

Tarih öncesi devirlerden itibaren insanların gündelik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken elde ettiği bilgi sonraki dönemlerde bilime kaynaklık etmiştir. Gözlem ve tecrübe ile elde edilen bu bilgiler astronomi, coğrafya ve tıp gibi bilimlerin doğmasını sağlamıştır.

İnsan var olduğu andan itibaren çevresini gözlemlemeye çalışmıştır. Üretim ekonomisine geçilip tarım ile uğraşmaya başlayan insanlar mevsimleri bilmek zorundadır. Gökyüzündeki doğa olaylarını gözlemleyen insanoğlu astronomide hızla gelişmiş ve takvim yapmıştır. Astronominin gelişmesi matematik, fizik ve kimyanında gelişimini tetiklemiştir.

Mezopotamya uygarlıkları ziggurat adı verilen tapınakları sayesinde gözlem yapmışlardır. Ay ve Güneş tutulmalarını hesaplayan Mezopotamyalılar; Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn gibi gezegenleri de biliyorlardı. Ayrıca bir yılın uzunluğunu bugünkü hesaba göre sadece 4,5 dakikalık bir hata ile bulmuşlar ve bu birikimleriyle takvim yapmışlardır. (ilk güneş takvimi)

Eski çağlarda insanların astronomi bilminde gelişmesinde ki temel amaç; dünyayı anlamak, rahat ve güvenli yaşamakken, günümüz biliminde amaç her alanda daha ileriye gitmektir.

İlk devirlerden itibaren uzun yaşam ve ölümsüzlük arzulayan insanoğlu hastalıkları tedavi etme çabası ile tıp biliminin gelişmesini sağlamıştır.

İlk Çağ’da Bilim

Eski Çağ’da coğrafya, daha çok matematik ve tarih ilmiyle iç içe gelişme göstermiştir. Amasya’da yaşamış ve coğrafya konusunda çalışmış Strabon, Anadolu ve çevresinde yaptığı geziler sonucunda on yedi bölümden oluşan “Coğrafya” isimli eseri yazmıştır.

İlk Çağ’da Bilim hakkında ki yazımız ile ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorum yaz kısmından bize ulaştırabilirsiniz.


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

4 Yorumlar

  1. Özet için teşekkürler.

  2. İrem Sevde Kış

    Özetler için çok teşekkür ederim.

  3. Rukiye Nur Karasu

    tıp biimi neden göremedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir