İslam Kültür Medeniyetinin Doğuşu ve Etkilendiği Kültürler

İslam Kültür Medeniyetinin Doğuşu ve Etkilendiği Kültürler

İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ

İslamiyet’in doğduğu Arap Yarımadası’nda ilk zamanlarda edebiyattan başka kültür ve bilim alanında yetişmiş şahsiyetlere rastlanmaz. Fetihlerin genişlemesi ve yeni kültürlerle etkileşimin başlaması sonucunda İslam Devleti’nde birçok konuda gelişme ve etkileşim görülmüştür.

İslam dini bütün insanlığa hitap eden evrenselliği nedeniyle dünyadaki bütün kültürlere açık olmuştur. Dolayısıyla Müslümanlar İslam dininin yayıldığı topraklardaki eski kültürlerden yararlanmışlar, bunlara kendi katkılarını ekleyerek İslam medeniyetini meydana getirmişlerdir.

İslam kültür ve medeniyetinin oluşmasında Eski Yunan, Hint, İran ve Türk kültürlerinin önemli katkısı olmuştur. İslam kültür ve medeniyeti, Müslümanlığı kabul eden toplumlarda zamanın geçmesi ve kültürel etkileşimlerle ülkelere göre değişik biçimler alınmıştır.

 


Gelen Aramalar:

İslam medeniyetinin doğuşu, islam kultur ve medeniyetinin etkilendigi diger medeniyetler, islam kültür ve medeniyetinin doğuşu, 1 ünite islam kültür ve medeniyetinin doguşu ünite degerlendirme cevapları, islam kültür medeniyetinin doğuşu

Tavsiye Konular

islam tarihi

İslam Kültür ve Uygarlığı Devlet Yönetimi

İslam Kültür ve Uygarlığı Devlet Yönetimi İslam Devletinde Devlet Yönetimi Hz. Muhammed döneminde devletin siyasi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir