Küreselleşen Dünya Ne Demek

Küreselleşen Dünya Ne Demek

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan “Soğuk Sa­vaş Dönemi”nde Dünya, Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünmüştü. “Yumuşama Dönemi”nde ise So­ğuk Savaş Döneminin etkilerini azaltmaya başlamış SSCB’nin dağılmasıyla birlikte bu dönem kapanmış yeni bir döneme girilmiştir. İşte bu dönem “Küresel­leşme Dönemi” olarak nitelendirilmiştir. Bu dönemin en büyük özelliği ekonomik, kültürel, siyasal alanlarda sınır tanımaksızın devletlerarası etkileşimlerin artma­sıdır.

Serbest piyasa ekonomilerinin dünya genelinde kabul görmeye başlaması, çok uluslu şirketlerin kurulması, çevre sorunlarına karşı uluslararası örgütlerin artma­sı, dışarıdan sermaye çekebilmek isteyen devletlerin sınırlarını yabancı yatırımcılara açması bu dönemin genel özellikleridir. Bu sürecin yaşanmasında ki en önemli etken SSCB’nin dağılmasıyla Doğu Bloğu’nun çökmesi sonucu sosyalist ekonomilerin dünya gene­linde güç kaybetmesidir.


Gelen Aramalar:

küreselleşen dünyada ne demektir, kuresellesen dunya nedir

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine (BMİDÇS) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir