Peçenekler Hakkında Kısa Bilgi

Lise 1 tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi kapsamında yer alan Diğer Türk Devletleri ve Toplulukları konusu alt başlığı olan Peçenekler konu anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Peçenekler

• Balkaş Gölü civarında yaşarken, Karlukların baskısıyla Volga nehri civarına gittiler. Ancak Hazar ve Oğuzların baskısıyla Karadeniz’in kuzeyine yerleştiler.
• Oğuz baskıları sonrasında Balkanlara gelen Peçenekler, burada Bizans için paralı askerlik yapsa da Selçuklulara karşı Anadolu’ya gönderildiklerinde bu görevlerini yerine getirmemişlerdir, daha sonra ise Malazgirt Savaşında Selçukluların tarafına geçerek, savaşın kazanılmasında önemli rol oynamışlardır.
• Çaka Bey ve Selçuklular ile birlikte Bizans’a karşı mücadeleye girişen Peçenekler, Bizans’ın Kıpçak Türklerini kışkırtmasıyla yenildiler ve tarihten silindiler.
• Devlet kuramamış, boylar halinde yaşamışlardır.


] }

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

3 Yorumlar

  1. Biraz daha deteyli bilgi verebilir misiniz.

    • Malazgirt savaşının bir tarafı Müslümanlar ve Kürtler iken diğer taraf ise Oğuzlar,Peçenekler,Ermeniler,Fransızlar,Gürcüler ve Rumlar’dır.Peçenekler ve Oğuzların svaşın belli bir aşamasından sonra Müslümanlardan yana tavır takınmaları tamamen bir palavradır. Kaynak: Sıbt ibn’ül cevz ve “İslam’da Malazgirt” kitabı Yazar Faruk SÜMER

  2. Malazgirt savaşının bir tarafı Müslümanlar ve Kürtler iken diğer taraf ise Oğuzlar,Peçenekler,Ermeniler,Fransızlar,Gürcüler ve Rumlar’dır.Peçenekler ve Oğuzların svaşın belli bir aşamasından sonra Müslümanlardan yana tavır takınmaları tamamen bir palavradır. Kaynak: Sıbt ibn’ül cevz ve “İslam’da Malazgirt” kitabı Yazar Faruk SÜMER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir