Tuğrul Bey Dönemi Kısa Özet

İçindekiler

Tuğrul Bey Dönemi Kısa Özet

Tuğrul Bey Dönemi (1040-1063)

Tuğrul Bey Dandanakan Savaş’ından sonra Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarlığını, kardeşi Çağrı Bey ise askeri işleri üstlendi. Tuğrul Bey döneminde Selçuklu sınırları hızla genişledi; İran, Azerbaycan ve Irak ele geçirildi. Anadolu üzerine seferler başladı. İbrahim Yınal komutasındaki Selçuklu orduları Pasinler Savaşında Bizans ve Ermeni kuvvetlerini mağlup etti.(1048) savaş sonunda Bizans ve Ermenilerle Selçuklular arasında ilk ilişkiler başlamış ve Bizans Selçukluları resmen tanımıştır.

Büyük Selçukluların genişlemeye başladığı dönemde Abbasi Halifeliği eski gücünü kaybetmişti. Tevaif-i mülük devletlerinden Şii Büveyhoğulları Abbasi halifesini esir edince Tuğrul Bey Bağdat seferine çıkarak Halifeyi esaretten kurtarmıştır (1055) Bu gelişme üzerine Halife Tuğrul Beyi Doğunun ve Batının hükümdarı ilan etmiştir. Bağdat seferinden sonra Büyük Selçuklu Devleti İslam dünyasının siyasal liderliğini üstlenmiş, Abbasi halifesi ise dini liderliğini devam ettirmiş ve halife Selçukluların himayesine girmiştir.

1063 yılında Tuğrul Bey’in vefatından Büyük Selçuklu başına taht kavgalarını kazanan Alparslan geçmiştir.

OKUMA TAVSİYESİ: Tuğrul ve Çağrı bey Dönemi Özet


] }

Tavsiye Konular

Büyük Selçuklu Ordusu

Büyük Selçuklu Ordusu

Bu yazımızda Büyük Selçuklu Devleti’nin ordusunu oluşturan bölümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Büyük Selçuklu Ordusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir