Türkiye’nin Tarih Öncesi Devirlerini Aydınlatan Merkezler

Türkiye’nin Tarih Öncesi Devirlerini Aydınlatan Merkezler

Anadolu, Asya’nın batısında Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi ile çevrili bir yarımadadır. Bu yarımada, Asya ile Avrupa arasında bir köprü gibidir. Doğuda ve güneyde Mezopotamya, İran, Mısır, batıda Roma ve eski Yunan kültürleriyle komşudur.

Anadolu göç ve ticaret yollarının üzerinde bulunması, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlaması, toprakların verimli olması ve ikliminin insanların yaşayışına uygun olması gibi nedenlerden dolayı zengin ve yüksek kültürlerin beşiği olmuştur. Karşılıklı kültür alış-verişleri Anadolu’da uygarlıkların gelişmesini hızlandırmıştır.

Türkiye’nin tarih öncesi, Eski Taş Devri’ne (Paleolitik) kadar dayanır. Anadolu’nun tarih öncesi devirlerini aydınlatan en önemli merkezler Antalya yakınlarındaki Karain ve Beldibi mağaraları, Çayönü, Çatalhöyük, Hacılar, Truva, Alişar, Alacahöyük‘tür.


Gelen Aramalar:

turkiyenin tarih oncesi devirlerini aydinlatan merkezler, Türkiye`de tarih öncesi donemlere ait merkezler, anadoluyu aydınlatan merkezler, tarih öncesi devirleri aydınlatan merkezler, tarih öncesi dönemlerde anadoluyu aydınlatan merkezler

Tavsiye Konular

uygarlıkların doğuşu

Hint Uygarlığı Hakkında Bilgi

Hint Medeniyeti Hint Yarımadası birçok nehir ve dağla birbirinden ayrılan çok sayıda coğrafi bölgeden oluşur. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir