Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı

9. sınıf tarih dersi Siyasi Yapıların Maddi Kaynakları konusu dahilinde bulunan Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı özet konu anlatımımıza hoşgeldiniz.

Özetimizin sonunda video konu anlatımımız var. Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı için 23:40’tan itibaren seyredebilirsiniz.

Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı

Orta Çağ’da nüfus dağılımını etkilen faktörler; iklim, toprak verimliliği, liman ve ticaret yollarına yakınlıktır.

Kuzey Batı Avrupa’ya egemen olan Karolenj İmparatorluğu, Orta Çağ Avrupası’nın en güçlü devleti idi. İspanya ile Fransa arasında yer alan Pirene Dağları Karolenjlerin İspanya’ya, Müslümanlarında Fransa’ya girmesini engelledi.

Karolenj İmparatorluğu Akdeniz ile bağlantısını Alp Dağlarındaki vadi ve geçitler ile kuzey ile bağlantısını haliç ve nehirler ile sağlıyordu.

Kuzeydeki denizci kavimler ilk zamanlar Avrupa’da yağma hareketleri yapsada sonradan ticari faaliyetler başladı. Ringa balığı, kereste, katran, kürk, deri, bal mumu satan kuzey kavimleri bunun karşılığında altın, gümüş ve ipek aldı.

Dağ ile deniz arasına sıkışmış olan ve deniz ticaretine yönelen Venedik, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun kuzey Akdeniz kıyılarından çekilmesi ile rahat hareket etme imkanı buldu. Balkan ülkelerinden gelen demir ve keresteyi Mısır ve Suriye’ye satan Venedikliler dönüşte de Baharat yolundan gelen biber, tarçın, karanfil, şeker kamışı gibi malları Bizans ve Avrupa limanlarına getirerek Akdeniz ticaretine hakim oldular.

Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı
Venedik ve Cenevizlilerin ticaret yolları

İtalyan şehirlerinden Cenova‘da Hollanda, Belçika ve Fransa’da dokunan kumaşları doğu ülkelerine satarak ekonomik açıdan geliştiler.

İngiltere koyun yetiştiriciliği, Almanya ve Rusya buğday yetiştiriciliği, Fransa çivit otu, Fransa tuz madenciliği sayesinde kendine avantaj sağlıyordu.

Orta Çağ’da Devlet ve Toplum, Orta Çağ’ın Önemli Siyasi Yapıları (9. Sınıf Tarih, TYT, AYT)

OKUMA TAVSİYESİ: Soy Dayanışması


] }

Tavsiye Konular

Miryokefalon-Savaşı'nın sebepleri, sonuçları ve önemi

Konar Göçerlerde Ordu

9. sınıf tarih dersi Orta Çağda Askeri Organizasyonlar konusu dahilinde bulunan Konar-göçerlerde Ordu özet konu …

2 Yorumlar

  1. Sefakaya9b 9158

    Orta çağ Avrupa sının en güçlü devleti karolenj imparatorluğu dur

  2. Mısır ve Suriye’ye satan Venedikliler dönüşte de Baharat yolundan gelen biber, tarçın, karanfil, şeker kamışı gibi malları Bizans ve Avrupa limanlarına getirerek Akdeniz ticaretine hakim oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir