Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Olaylar – Yerler

Osmanlı donanması tarih boyunca dört defa yakılmıştır. Sırasıyla İnebahtı, Çeşme, Navarin ve Sinop’ta. Osmanlı donanmasının yakıldığı olaylar, yerler, devrin padişahları ve nedenleri nelerdir? sorusuna acil cevap lazım Hocam diyen arkadaşım cevabın çoğu aşağıdaki tabloda. 🙂 Olaylar sırasıyla yazılmıştır.

Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Olaylar Tablosu
Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Olaylar, Yerler, Devrin Padişahı

İçindekiler

Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Yerler Kodlaması

Osmanlı donanmasının nerelerde yakıldı? sorusu İÇiNiS kodlaması hatırlanabilir. Kodlama da ikinci ve üçüncü “i” harfi jokerdir. Bu kodlama aynı zamanda bu olayları sırasıyla hatırlamamızı sağlar. Direk bu kodlama lazımsa 35:30’dan itibaren aşağıdaki videoya bakabilirsin. Ammavelakin ben tüm videoya bak derim, lazım olur.

Osmanlı donanması nerelerde yakıldı kodlaması 35:30’da.
Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Olaylar - Yerler
Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Yerler Kodlaması
OLAYTARİHKİM YAKTI?HANGİ PADİŞAH DÖNEMİNDESEBEBİ
İNEBAHTI DENİZ SAVAŞI1571HaçlılarII. SelimKıbrıs’ın fethi
ÇEŞME BASKINI1770RusyaIII. Mustafa1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı
NAVARİN OLAYI1827İngiltere, Fransa, RusyaII. MahmutYunan isyanı
SİNOP BASKINI1853RusyaAbdülmecitKırım Savaşı
Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Yerler Bilgi Kartı

Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Olaylar ve Yerler

Osmanlı donanmasının baskın yediği ve yakıldığı olaylardan Çeşme ve Sinop Baskını’nda Rus donanması Osmanlı donanmasını yakarken, Navarin Baskını’nda İngiliz, Fransız ve Rus donanmaları Osmanlı ve Mısır donanmasını yakmıştır. İnebahtı’da ise Haçlı donanması Osmanlı donanmasını yakmıştır.

  • İnebahtı Deniz Savaşı Padişah 2. Selim döneminde Kıbrıs’ın fethi üzerine hazırlanan Haçlı ordusu İnebahtı’da Osmanlı donanmasını yakmıştır. Sokullu Mehmet Paşa ile Venedik elçisi arasında ki sakal-kol muhabbeti bu olaydan sonra gerçekleşmiştir.

İnebahtı Osmanlı donanmasının yakıldığı ilk yerdir.

  • Çeşme Baskını Padişah III. Mustafa döneminde 1768-1774 Osmanlı Rus Savaşı sırasında Baltık Denizinden hareket eden bir Rus donanması; Manş Denizi, Atlas Okyanusu üzerinden Akdeniz’e girerek Çeşme’de demirlemiş bulunan Osmanlı donanmasını 1770 yılında yakmıştır.

OKUMA TAVSİYESİ: Çeşme Baskını Kısaca

Çeşme Baskını nasıl gerçekleşti? Aşağıdaki videoda 19:15’ten itibaren anlatıyorum bir bak derim.

Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Yerler
  • Navarin Olayı Padişah 2. Mahmut döneminde çıkan Yunan İsyanı’nı bastırmak üzere ortak hareket eden Osmanlı ve Mısır donanması Navarin Limanı’nda demir atmışken birleşik İngiliz, Fransız ve Rus donanması tarafından yakıldı. (1827) Bu olay Yunan bağımsızlığının önünü açarken, Kavalalı Mehmet Ali Paşa İsyanı’na da yol açmıştır.

OKUMA TAVSİYESİ: Navarin Olayı (Baskını & Faciası) Kısa Bilgi

  • Sinop Baskını Sultan Abdülmecit döneminde Kırım Savaşı esnasında 1853 yılında Ruslar Sinop’ta Osmanlı donanmasını yakmıştır. 4000’e yakın leventin Ruslar tarafından katledilmesi Avrupa’da Rusları antipatik duruma getirmiş ve Kırım Savaşı’nda Avrupalı devletlerin Osmanlı’yı desteklemesinin sebeplerinden biri olmuştur.

Sinop Baskını Osmanlı donanmasının yakıldığı son yerdir.

OKUMA TAVSİYESİ: Sinop Baskını Kısaca Özet

MAKALE TAVSİYESİ: Sultan Abdülaziz’den Birinci Dünya Savaşı’na Osmanlı Donanması


] }

Tavsiye Konular

Kanuni Esasinin Maddeleri

Kanuni Esasinin Maddeleri

1876 Anayasası yani Kanuni Esasini Maddeleri aşağıdaki konumuzda sadeleştirilmiş ve kısaltılmış olarak yazılmıştır. Kanuni Esasinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir