Çeşme Baskını Kısaca

1768-1774 Osmanlı Rus Savaşı esnasında gerçekleşen Çeşme Baskını hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Çeşme Baskını Osmanlı donanmasının 2. yanışıdır.

Çeşme Baskını

  • Çeşme Baskının Tarihi: 1770
  • Çeşme Baskını Hangi Padişah Zamanında: III. Mustafa
  • Baskını Gerçekleştiren Devlet: Rusya (İngiliz destekli)
  • Rus donanması Osmanlı Donanmasını Yakmak İçin Hangi Güzergâhı İzledi: Baltık Denizi’nden hareket eden Rus Donanması Manş Denizi’ni geçerek Atlas Okyanusu’na açılmış, ardından Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Akdeniz’e girmiş ve Çeşme’ye kadar gelmiştir.

Çeşme Baskınının Sebebi

Rusya’nın Osmanlı’nın Akdeniz’deki gücünü kırmak istemesi.

Çeşme Baskınının Sonucu

Çeşme Baskını Temsili Resim

Çeşme Olayı Nasıl Gerşekleşti

Akdeniz’e giren Rus donanması Mora’daki Rumları kışkırttı. Ardından Osmanlı donanması ile bir çatışma gerçekleşti. Her iki taraftan birer gemi yanınca Rus donanması açığa çekildi. Rus donanmasının bir daha saldırıya geçmeyeceğini düşünen Osmanlı donanması Çeşme limanına bitişik bir biçimde demirledi. Cezayirli Hasan Paşa, donanmanın tehlikede olduğunu Kaptan-ı Derya Hüsameddin Paşa’ya söyledi fakat ikna edemedi. 6 Temmuz gecesi Rus donanması Çeşme Limanında bulunan Osmanlı gemilerini topa tuttu. Limana giren ateş gemileri bir Osmanlı gemisini kundaklayınca bitişik nizamdaki tüm Osmanlı gemileri tutuştu.

 


Gelen Aramalar:

çeşme baskını

Tavsiye Konular

Kırım Savaşı’nın Nedenleri Maddeler Halinde

1853 yılında başlayan Kırım Savaşı’nın Nedenleri Maddeler Halinde aşağıya toplanmıştır. Sultan Abdülmecit Devrinin önemli olaylarından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir