Çeşme Baskını Kısaca

Çeşme baskını
Çeşme Baskını Temsili Resim

1768-1774 Osmanlı Rus Savaşı esnasında Çeşme Baskını gerçekleşmiştir. 1770 tarihinde gerçekleşen Çeşme Baskını Osmanlı donanmasının 2. yanışıdır.

DONANMANIN İLK YANIŞI: İnebahtı Deniz Savaşı Özeti

Baskının Tarihi5-7 Temmuz 1770
Çeşme Baskını Hangi Padişah Zamanında Gerçekleşti?III. Mustafa
Baskını Gerçekleştiren DevletRusya (İngiliz destekli)
Rus donanması Osmanlı Donanmasını Yakmak İçin Hangi Güzergâhı İzledi?Baltık Denizi’nden hareket eden Rus Donanması Manş Denizi’ni geçerek Atlas Okyanusu’na açılmış, ardından Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Akdeniz’e girmiş ve Çeşme’ye kadar gelmiştir.
Çeşme Baskını öncesi Rus donanmasının izlediği güzergah
Çeşme Baskını öncesi Rus donanmasının izlediği rota

Çeşme Baskını

Çeşme Baskınının Sebebi: 1768-1774 Osmanlı Rus Savaşı esnasında Rusya’nın Osmanlı’nın Akdeniz’deki gücünü kırmak istemesi.

Çeşme Olayı Nasıl Gerşekleşti?

Akdeniz’e giren Rus donanması Mora’daki Rumları kışkırttı. Ardından Osmanlı donanması ile bir çatışma gerçekleşti. Her iki taraftan birer gemi yanınca Rus donanması açığa çekildi.

Rus donanmasının bir daha saldırıya geçmeyeceğini düşünen Osmanlı donanması Çeşme limanına bitişik bir biçimde demirledi. Cezayirli Hasan Paşa, donanmanın tehlikede olduğunu Kaptan-ı Derya Hüsameddin Paşa’ya söyledi fakat ikna edemedi.

6 Temmuz gecesi Rus donanması Çeşme Limanında bulunan Osmanlı gemilerini topa tuttu. Limana giren ateş gemileri bir Osmanlı gemisini kundaklayınca bitişik nizamdaki tüm Osmanlı gemileri tutuştu.

Çeşme Baskınının Sonucu

MAKALE TAVSİYESİ: Çeşme Baskını ve Sonuçları


] }

Tavsiye Konular

Kanuni Esasinin Maddeleri

Kanuni Esasinin Maddeleri

1876 Anayasası yani Kanuni Esasini Maddeleri aşağıdaki konumuzda sadeleştirilmiş ve kısaltılmış olarak yazılmıştır. Kanuni Esasinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir