İnebahtı Deniz Savaşı Sebepleri ve Sonuçları

İnebahtı Deniz Savaşı, Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı fethi sonrası Osmanlı donanması ile Haçlı donanması arasında gerçekleşmiş ve Osmanlı’nın mağlubiyeti ile sonuçlanmıştır. Osmanlı donanması tarihinde ilk defa yakılmıştır.

DİKKAT: İnebahtı Deniz Muharebesi Özeti, TYT, AYT ve KPSS sınavları açısından önem arz etmektedir.

OSMANLI DONANMASI BAŞKA NEREDE YANDI? Osmanlı Donanmasının Yakıldığı Yerler

İçindekiler

İnebahtı Faciası

Tarih7 Ekim 1571
Bölgeİnebahtı, Yunanistan
İnebahtı Savaşının Diğer AdıLepanto Savaşı
KomutanMüezzinzade Ali Paşa
Muharebenin Osmanlı kaynaklarındaki adıSıngın
Devrin SadrazamıSokullu Mehmet Paşa
Devrin PadişahıII. Selim (Sarı)
SonuçHaçlı donanmasının kesin zaferi.
İnebahtı Deniz Savaşı (Lepanto) Bilgi Kartı

İnebahtı (Lepanto) Neresidir?

Aşağıda ki harita da görüldüğü üzere İnebahtı (Lepanto) Korint Körfezi’nin ortalarına denk gelmektedir. Yunanistan ana karasında Mora’nın karşısındadır.

İnebahtı Deniz Savaşının yapıldığı yer
İnebahtı Deniz Savaşı nerede yapıldı?

İnebahtı Deniz Savaşının Nedeni

1570 yılında Kıbrıs’ın Osmanlı tarafından fethi Avrupa’da büyük tepkilere sebep oldu. Papa önderliğinde İspanya ve Venedik donanmaları Kıbrıs’ın intikamını almak için birleşti.

Osmanlı donanması 200 kadırgadan oluşmaktaydı. Kaptan-ı Derya Müezzinzade Ali Paşa’nın denizde eğitim görmüş askerlerin yerine, eğitim görmemiş kara askerleri ile mücadeleye girmesi Osmanlı donanmasının yenilmesine sebep oldu. Birleşik Haçlı donanması İnebahtı’da (Leponto) Osmanlı donanmasını yaktı. 

Sadece Uluç (Kılıç) Ali Reis filosuyla birlikte kurtulmayı başardı. Osmanlı donanmasının sağ kanadına komuta eden Uluç Ali Reis 42 gemisi ile İstanbul’a döndü.

EK BİLGİ: Uluç Ali Reis aslen İtalyan’dır. Arap korsanlar tarafından kaçırılmış daha sonra müslüman olarak özgürlüğünü kazanmıştır. Bu sebeple arap olmayan korsanlara verilen Uluç namıyla anıldı. İnebahtı’da ki başarısı üzerine Sultan 2. Selim tarafından “Kılıç” namı verildi.

İnebahtı Deniz Savaşının Sonuçları

Savaşın sonucunda Osmanlı kaybetti. Bu mağlubiyetin yaşanmasında temel sebep donanmada önemli görevlerde denizcilikten yetişenlerin değil de karacı (yeniçeri kökenli) asker ve komutanların (Müezzinzade Ali Paşa, Pertev Paşa …) görevlendirilmesidir. Ayrıca bu savaşın sonucunda;

  • Osmanlı Devleti Akdeniz’de prestij kaybetti. Akdeniz egemenliğine gölge düştü.
  • Kılıç Ali Reis Kaptan-ı Derya oldu.
  • Sokullu Mehmet Paşa Venedik elçisine “Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik, siz İnebahtı’da bizi yenmekle, sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kolun yerine yenisi gelmez, fakat kesilen sakalın yerine daha gür çıkar.” demiştir.
  • 6 ay içinde donanmanın yeniden yapılması, Osmanlı ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunun kanıtıdır.

İnebahtı Deniz Savaşının Önemi

II. Selim döneminde gerçekleşen İnebahtı Osmanlı donanmasının ilk yanışıdır. Aynı zamanda bu deniz muharebesi Osmanlı’nın yükselme döneminde denizlerde yaşadığı en büyük mağlubiyet olarak kabul edilir.

MAKALE TAVSİYESİ: İnebahtı: Dünya Egemenliği İçin Akdeniz’de Yapılan Son Deniz Savası


] }

Tavsiye Konular

Preveze Deniz Zaferi Haritası

Preveze Deniz Savaşı Sebepleri, Sonuçları ve Önemi

Preveze Deniz Savaşı 1538 yılında Osmanlı donanması ile Haçlı donanması arasında gerçekleşmiş ve kesin Osmanlı …

Bir Yorum

  1. grejuva woeıjdknoed

    “Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik, siz İnebahtı’da bizi yenmekle, sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kolun yerine yenisi gelmez, fakat kesilen sakalın yerine daha gür çıkar.” Osmanlı noktayı koydu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir