Duyun-u Umumiye İdaresi Hakkında Kısa Bilgi

Duyun-u Umumiye İdaresi Hakkında Kısa Bilgi

Duyun-u Umumiye İdaresinin Kuruluş Tarihi: 20 Aralık 1881

Duyun-u Umumiye İdaresi Hangi Padişah Zamanında Kuruldu?: II. Abdülhamid

Duyun-u Umumiye İdaresinde Yer Alan Ülkeler: Osmanlı, İngiltere, Fransa, Avusturya, İtalya ve Almanya

Duyun-u Umumiye İdaresi Neden Kuruldu?: Osmanlı Devleti’nin dış borçlarını ödeyemeyecek durumda olması üzerine kuruldu.

Duyun-u Umumiye İdaresi Kısaca : Muharrem Kararnamesi ile kurulan Duyun-u Umumiye İdaresi (Genel Borçlar İdaresi) 7 delegeden oluşuyordu. Osmanlı Devleti adına bazı vergileri toplayarak alacaklı devletlere aktarıyordu.

Duyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?: Osmanlı vergi gelirlerinin önemli bir bölümünü Duyun-u Umumiye İdaresi’ne bırakarak, ekonomik durumunu daha da zora sokmuştur. Memur maaşları 2 ay da bir ödenmeye başlanmıştır. Bu durum yeniden dış borçlanmaya gidilmesine sebep olmuştur. Bunun yanında borç ödenem işinin bir düzene kavuşması, faizlerin aşağıya çekilmesi Osmanlı ekonomisine olumlu katkı sağlamıştır.

Duyun-u Umumiye İdaresinin Kuruluşu Osmanlı Devleti Açısından Ne Anlama Gelmektedir?:  Osmanlı maliyesi Duyun-u Umumiye’nin kontrolune geçmiştir. Yarı bağımsız bu kuruluş Osmanlı’yı yarı-sömürgeye çevirmiştir.


Gelen Aramalar:

duyunu umumiye idaresinde yer alan ülkeler, duyunu umumiye nedir kısa bilgi, duyunu umumiyede yer alan ülkeler, Tarih 11 Sınıf duyunu umumiye, duyunu umumiye idaresi ulkeleri

Tavsiye Konular

Paris Antlaşmasının Osmanlı Devleti Açısından Önemi

Paris Antlaşmasının Osmanlı Devleti Açısından Önemi içerikli yazımız www.tarihportali.net tarafından hazırlanmıştır. Konuya hakim olabilmek için ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir