Osmanlı Borçları Sorunu Kısaca

Osmanlı Borçları Sorunu

Kırım Savaşı ile başlayan Osmanlı Devleti’nin borçlanma tarihini daha önce özetlemiştik. (Osmanlı Dış Borç Tarihi)

Lozan’da Borçlar Sorunu

Milli mücadele sonrası imzalanan Lozan Barış Antlaşması sırasında Osmanlı’dan kalan borçlar pek çok devleti ilgilendiriyordu. Ancak bu konu da en çok direnen devlet Fransa oldu. Zira Osmanlı’nın en çok borcu Fransa’ya idi.

Lozan Barış Antlaşması’nın 46. maddesi Osmanlı’nın borçlarını Osmanlı’dan doğan devletler arasında paylaştırmıştı. Borçların paylaşılması konusunda çıkacak anlaşmazlıkların çözümü için Milletler Cemiyeti’nin atayacağı bir hakemin çözüm üreteceği ve kararının kesin olacağı belirtilmişti.

Osmanlı Borçları Hangi Devletler Arasında Paylaştırıldı

Lozan Sonrası Borçlar Sorunu

Milletler Cemiyeti‘ne yapılan itiraz sonrası, belirlenen hakem 1925 yılında yukarıdaki tabloyu çıkardı. 1928 yılında Paris’te Fransa ile bir ödeme antlaşması yapıldı. Türkiye ilk taksiti zamanında ödedi.

1929’da baş gösteren dünya ekonomik krizi (Kara Perşembe) Türkiye’nin ödeme yapmasını güçleştirdi. 1930’da ödemeler duruduruldu. Başlayan görüşmeler 1933’de yeni bir antlaşma ile sona erdi. Buna göre Türkiye borcu 50 yıl içinde yıllık 700.000 altın lira olarak ödeyecekti.

Türkiye, Osmanlı Devleti Borçları’nın payına düşen miktarının tamamını ödeyerek son taksitin yatırıldığı 5 Mayıs 1954’te bitirmiştir.

Kaydet


Tavsiye Konular

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası-min

Atatürk’ün Dış Politika İlkeleri Kısaca

Atatürk’ün Dış Politika İlkeleri Milli bağımsızlığımızdan ödün vermemek Devletler arası anlaşmazlıkları ve iç sorunları barış ...

4 Yorumlar

  1. yazılarda problem var bir onceki osmanlı borç tarihi başlıklı yazınızda borçların 156 milyar gibi bir rakam olduğunu yazmışsınız burda ise 120 milyar civarında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir