Fenikelilerin Özellikleri Madde Madde

Fenikelilerin Özellikleri Madde Madde başlıklı yazımızda Fenikeliler nerede yaşadı? Ekonomik yapıları nasıldı? Dünya medeniyetine katkıları nelerdir? sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Doğu Akdeniz Medeniyetleri (Fenikeliler, İbraniler) 9. Sınıf Tarih, TYT, AYT
  • Bu medeniyet Doğu Akdeniz sahil şeridi ile Lübnan dağları arasında kalan bölgede, tüccar kavimlerce kurulmuştur, yöre halkı bulundukları bölgelerin tarıma elverişli olmamasından dolayı da deniz ticareti ve koloniciliğe yönelmiştir.
Fenikelilerin Özellikleri Madde Madde
  • Fenikeliler Akdeniz deki adalarda ve Kuzey Afrika’da birçok koloniler kurdular, ayrıca Fenikeliler cam ve boyayı da buldular.
UYARI: Fenikeliler, kolonilerini sadece ticari amaçlı olarak kullandılar. Bu durum kolonilerdeki siyasi varlıkların kısa süreli olmasına neden olmuştur.
UYARI: Fenikeliler, Akdeniz de yaptıkları ticaretin bir sonucu olarak doğu medeniyetlerini Ege – Yunan havzasına taşınmışlar ve tanıtmışlardır.
  • Fenikelilerin en önemli kolonileri Kartaca’dır

OKUMA TAVİYESİ: Koloni, Kolonicilik, Kolonizasyon Nedir?

  • Fenikeliler Mısır’dan öğrendikleri resim yazısını geliştirerek harf haline getirmiş ve böylece dünyanın ilk alfabesini kullanmışlardır. Ticaret sayesinde de gittikleri her yere bu alfabeyi götürmüşlerdir.
  • Fenikelilerin bu alfabesini sırasıyla; İyon – Yunan ve Roma medeniyetleri tarafından geliştirildi ve böylece günümüz Latin alfabesi oluştu. 

OKUMA TAVSİYESİ: Yazının Gelişimi Özet

OKUMA TAVSİYESİ: Fenikeliler Hakkında Bilgi Maddeler Halinde


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir