Fenikelilerin Özellikleri Madde Madde

Fenikelilerin Özellikleri Madde Madde başlıklı yazımızda Fenikeliler nerede yaşadı? Ekonomik yapıları nasıldı? Dünya medeniyetine katkıları nelerdir? sorularının cevaplarını bulacaksınız.

  • Bu medeniyet Doğu Akdeniz sahil şeridi ile Lübnan dağları arasında kalan bölgede, tüccar kavimlerce kurulmuştur, yöre halkı bulundukları bölgelerin tarıma elverişli olmamasından dolayı da deniz ticareti ve koloniciliğe yönelmiştir.
  • Fenikeliler Akdeniz deki adalarda ve Kuzey Afrika’da birçok koloniler kurdular, ayrıca Fenikeliler cam ve boyayı da buldular.
UYARI: Fenikeliler, kolonilerini sadece ticari amaçlı olarak kullandılar. Bu durum kolonilerdeki siyasi varlıkların kısa süreli olmasına neden olmuştur.
UYARI: Fenikeliler, Akdeniz de yaptıkları ticaretin bir sonucu olarak doğu medeniyetlerini Ege – Yunan havzasına taşınmışlar ve tanıtmışlardır.
  • Fenikelilerin en önemli kolonileri Kartaca’dır

OKUMA TAVİYESİ: Koloni, Kolonicilik, Kolonizasyon Nedir?

  • Fenikeliler Mısır’dan öğrendikleri resim yazısını geliştirerek harf haline getirmiş ve böylece dünyanın ilk alfabesini kullanmışlardır. Ticaret sayesinde de gittikleri her yere bu alfabeyi götürmüşlerdir.
  • Fenikelilerin bu alfabesini sırasıyla; İyon – Yunan ve Roma medeniyetleri tarafından geliştirildi ve böylece günümüz Latin alfabesi oluştu. 

OKUMA TAVSİYESİ: Yazının Gelişimi Özet

OKUMA TAVSİYESİ: Fenikeliler Hakkında Bilgi Maddeler Halinde


Tavsiye Konular

İnsanlığın İlk Dönemleri Test 2

9. sınıf tarih dersi İnsanlığın İlk Dönemleri Test 2 ilk çağda hukuk (urkagina kanunları) devletin ortaya çıkışı ve devlet türleri vb test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir