Mısır Medeniyeti Özellikleri Maddeler Halinde

9. Sınıf tarih dersi Mısır Medeniyeti Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımıza hoşgeldiniz.

 • Heredot’a göre Mısır Nil’in armağanıdır. Mısır’a hayat veren Nil Irmağıdır. Heredot’un sözlerini doğrulayan gelişme ise; Mısır’da insan yerleşiminin ve uygarlık merkezlerinin Nil etrafında toplanmasıdır.
 • Mısır Medeniyeti tarih öncesi dönemleri sırasıyla yaşadı, bu durumun temel nedeni ise Mısır’ın çevre uygarlıklarla etkileşiminin az olmasıdır.
Tarih öncesi devirleri sırasıyla yaşayan tek uygarlık: MISIR
Tarih öncesi devirleri sırasıyla yaşayan tek uygarlık: MISIR
 • Mısır’da uygarlık Nom adı verilen şehir devletleriyle başladı. Nomların daha sonraki dönemlerinde birleştirilmesiyle merkezi yönetime geçildi.
 • Mısır’da tanrı-kral anlayışı vardı. Mısır krallarına Firavun adı verilirdi. Firavunların her sözü kanun olarak kabul edilirdi, bu yüzden de Mısır’da yazılı hukuk kuralları gelişmemiştir.
 • Mısır halkı ölümden sonraki hayata inanır ve ölülerinin bedenen dirileceğini sanarlardı. Bu yüzden Mısır’da mumyacılık milli bir sanat haline gelmişti, buna bağlı olarak insan vücudunun yakından tanınması tıp ve anatominin, ilaçların yapılmasında eczacılığın gelişmesine etken olmuştur.
 • Mısırlılar ölen firavunların için dünyanın yedi harikasından biri olan piramitleri (anıt mezarlar), halk içinde labirentleri inşaa ettiler.
 • Mısırın ekonomisi tarıma dayalıydı. Bu durum Mısır’daki Nil Irmağı’nın değerini artırmıştır. Nil Irmağı’nın taşmasıyla, bozulan sınırların yeniden belirlenmesi ihtiyacı ise geometri biliminin gelişmesini sağlamıştır.
 • Mısırlılar Papirus adı verilen bataklık bitkisinden kağıt yaptılar, bunun yanı sıra hiyeroglif adı verilen resim yazısını kullandılar.
 • Mısırlılar Nil Irmağı’nın akış düzenine göre yılı mevsimlere ayırdılar. Ayrıca güneşin hareketini göz önüne alarak bir yılı 365 gün olarak hesapladılar. (Dünya’nın ilk güneş yılı esaslı takviminin yaptılar.)

OKUMA TAVSİYESİ: Zaman ve Takvim Hakkında Kısa Bilgi

 • Hititlerle Mısırlılar arasında Suriye hakimiyeti için MÖ.1296’da Kadeş Savaşı yapıldı. MÖ.1280’de de tarihin ilk yazılı antlaşması olarak kabul edilen Kadeş Antlaşması bu  iki devlet arasında imzalanmıştır. Bu antlaşma aynı zamanda Asurlulara karşı yapılmış bir ittifak antlaşmasıdır.
 • Mısır medeniyeti MÖ.333’te Makedonya kralı büyük İskender tarafından yıkıldı.

OKUMA TAVSİYESİ: Mısır Uygarlığı Hakkında Bilgi

OKUMA TAVSİYESİ: Mısır Siyasi Tarihi ve Uygarlığı


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir