1. Haçlı Seferinin Gelişimi, Sonuçları ve Önemi

Birinci Haçlı Seferi (1096-1099)

1096 yılında Avrupa’da hazırlanan 600. 000 kişilik düzenli bir ordu Fransız senyörlerinden Godfruva dö Buyyon komutasında yola çıktı.

Haçlılar Anadolu’ya geçtikten sonra ilk önce İznik’i kuşattılar. Bu sırada Malatya’yı kuşatmış olan I. Kılıç Arslan İznik önlerine geldi. Haçlılarla İznik önlerinde yaptığı savaşı kaybeden I. Kılıç Arslan Anadolu içlerine çekildi. Haçlılarla Selçuklular arasında Eskişehir yakınlarında yapılan Dorileon Savaşı’nı sayıca fazla olan Haçlılar kazandı. Bu olaydan sonra gerilla savaşı veren Türkler, Haçlıları Anadolu’dan çıkıncaya kadar yıpratmaya devam etmişlerdir. Haçlılar Antakya ve Urfa’yı aldıktan sonra Kudüs’ü ele geçirdiler. Haçlılar, Kudüs’ü ele geçirdiler. Haçlılar, Kudüs’e girdiklerinde sayıları 600. 000’den 40. 000’e düşmüştür.

  Birinci Haçlı Seferi’nin sonucunda;

-Batı Anadolu Bizans İmparatorluğu’nun eline geçmiş, Türkler Orta Anadolu’ya çekilmek zorunda kalmışlardır.

-Haçlılar Kudüs’ü alarak amaçlarına ulaşmışlardır.

-Haçlılar Kudüs’te krallık, Urfa, Antakya ve Trablusşam’da kontluklar kurmuşlar ve Avrupa’nın feodalite rejimini bu bölgeye taşımışlardır.

  Birinci Haçlı Seferi’nin Önemi:

Amacına ulaşan tek Haçlı seferidir.


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir