Adana Mersin Demiryolunun Millileştirilmesi

Adana Mersin Demiryolunun Millileştirilmesi

Adana Mersin Demiryolu Sorunu Kısaca: Türkiye Cumhuriyeti’nin bir Fransız firması tarafından işletilen Adana-Mersin demiryolu hattını millileştirmek istemesi üzerine Fransız Hükümet’nin bu duruma karşı çıkması neticesinde ortaya çıkan sorundur.

TBMM’de çıkarılan 10 Ocak1929 tarihli kanun uyarınca, Fransız şirketi tarafından işletilen Adana-Mersin Demiryolu’nun satın alınması için çalışmalara başlanmıştır. Fransa Türk Hükümeti’nin bu talebine karşı çıkmıştır. 

Anlaşmazlık kısa zamanda büyümüş, İstanbul Gazeteleri’nde konuyla ilgili yayınlanan telgrafta “Türkiye’nin, Fransa’nın bu meselede alacağı karar doğrultusunda, iki ülkenin gelecekteki ilişkileri hakkında hüküm vereceği” yer almıştır. 

Adana- Mersin Demiryolu sorunu, 22 Haziran 1929’de Ankara’da Fransa ile imzalanan bir antlaşmayla çözümlenmiştir. Bu antlaşma gereğince Fransa, 15 gün içinde demiryolunu Türkiye’ye teslim etmeyi taahhüt etmiştir


] }

Tavsiye Konular

1923-1932 Dönemi Türkiye'nin Dış Politikası

1923-1932 Dönemi Türkiye’nin Dış Politikası Özet

1923-1932 Dönemi Türkiye’nin Dış Politikası Türkiye bu dönemde Lozan Barış Antlaşması ile çözüme kavuşturulamamış sorunların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir