Memlük Devleti Hakkında Kısa Bilgi

Memlükler Devleti (1250 – 1517)

Aybey, Eyyûbi Devleti’ne son vererek Memlük Devleti’ni kurdu. Mısır’da Memlük Devleti kurulduğu sırada Moğol istilası tüm şiddeti ile devam ediyordu. Memlükler 1260 yılında Ayn Calut Savaşını kazanarak Moğolların ilerleyişini durdurmuşlardır.

Memlükler Haçlılarla da mücadele ettiler. Suriye sahillerindeki Haçlı kalıntılarıyla mücadele ederek başarılı oldular.

Abbasi İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra 1258’den 1517 yılına kadar halifelik Memlük Devleti’nin himayesinde kalmıştır. Memlüklerin siyasi varlığına 1517 yılına Yavuz Sultan Selim son vermiştir.

!! Uyarı !!

Memlüklerde hükümdarlık babadan oğula geçmiyordu. Bu nedenle Memlük ordusunda başarılı olan komutanlar hükümdarlığa kadar yükselebilmiştir. Bütün emirlere hükümdar olma hakkının tanınması sık sık hükümdar değişikliğine ve istikrarın bozulmasına neden olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Timur İmparatorluğu Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Timur İmparatorluğu kısa özet ve Timur İmparatorluğu konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Tavsiye Konular

İskan Politikasının Sağladığı Faydalar Maddeler Halinde

İskan Politikasının Sağladığı Faydalar Bilgi Kartı Osmanlı’ın Rumeli’ye geçmesiyle başlayan Türk yerleştirme/şenlendirme işlemine İskan Politikası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir