İskender İmparatorluğu Hakkında Kısa Bilgi

9. Sınıf tarih dersi 2. ünitesi olan Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar kapsamında yer alan İskender İmparatorluğu konu anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Konunun sonunda Büyük İskender İmparatorluğu (Helenistik Medeniyet) 9. Sınıf Tarih, TYT, AYT videosu var. Bir bak istersen.

İçindekiler

İskender İmparatorluğu

Makedonya Kralı II. Filip Yunanistan’ı işgal edip Yunan kent Devletleri arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırarak Helen Birliğini kurdu. Yapacağı Asya seferinin hazırlıklarını sürdürürken öldürüldü (MÖ 336).

Yerine geçen İskender babasının Asya Seferi projesini gerçekleştirmek amaçlı MÖ 334 ilkbaharında Çanakkale Boğazı’ndan Anadolu’ya geçti. Anadolu’da Persler’i birden çok defa yendikten ardından Suriye ve Mısır’ı işgal etti. İran’daki Pers Devleti’ni yıkarak Hindistan’a civarı ilerledi. Buradan geriye dönüp Arabistan’ın fethine hazırlanırken MÖ 323 senesinde Babil’de vefat etti . Onun anlık ölümü ile imparatorluğu generalleri aralarında paylaşıldı ve yepyeni devletler meydana çıktı.

Büyük İskender İmparatorluğu
Büyük İskender İmparatorluğu Haritası

İskender’in Ölümü Sonrası Kurulan Devletler

Büyük İskender İmparatorluğu yıkıldıktan sonra kurulan devletler;
– Mısır’da Ptolemeler Krallığı (MÖ 321-30),
– Trakya ve Batı Anadolu’dan Hindistan’a uzanan topraklarda Selevkoslar Krallığı (MÖ 321-64),
– Makedonya’da Antigonitler Krallığı‘dır (MÖ 279-168).

Selevkoslar Krallığı yıkılınca yerine;

  • Bitinya Krallığı,
  • Kapadokya Krallığı,
  • Bergama Krallığı ve
  • Pontus Krallığı kuruldu.

Bergama Krallığı, devrinin bilim ve sanatının doruğuna çıkmıştır. Zeus tapınağı yakınında, Asklepion Sağlık Merkezi ve 200.000 cilt kitap bulunduran kütüphanesi ile mühim sağlık ve kültür merkezlerinden biri olmuştur. Parşömen kâğıdının icadı ve üretimi de Bergama’ya aittir. (Parşömen adı Bergama-Pergamon’dan gelmektedir.) Arşimed ve Öklid benzeri bilim insanları bu devirde yetişmişlerdir. Anadolu’da meydana gelen bu medeniyet daha sonraki dönemlerde Roma’nın kültür ve sanatını etkilemiştir. Bu krallıklar bir zaman ardından Roma egemenliğine girmiştir.

Büyük İskender İmparatorluğu (Helenistik Medeniyet) 9. Sınıf Tarih, TYT, AYT

] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

3 Yorumlar

  1. çok güzel bir site adamsın lan site yönetimi

  2. Ben bir gerizekalıyım. Yukarıda anlatılanları anlamayacak kadar.

  3. I’m impressed! You’ve managed the almost imloissbpe.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir