İskender İmparatorluğu Kısa Özet

Büyük İskender İmparatorluğu (Helenistik Medeniyet) 9. Sınıf Tarih, TYT, AYT

İskender İmparatorluğu

M.Ö.337’de tahta geçen İskender, önce Yunanistan’daki bütün şehir devletlerini sonra da Anadolu, İran, Suriye ve Mısır’da Preslere at tüm toprakları kendine bağlamayı başardı. Büyük İskender’in Asya’ya kadar uzanan seferinin sonucunda Helenizm Uygarlığı doğmuştur. Hindistan’ın Pencap bölgesini imparatorluğuna katan Büyük İskender Arabistan seferine hazırlanırken 33 yaşında öldü. (M.Ö.323) İskender ‘in ölümünden sonra kazanılan topraklarda bağımsız devletler kurulmuştur. Bu devletler Roma İmparatorluğuna kadar bağımsızlıklarını devam ettirmişlerdir.

İskender, geniş topraklarda doğu ve batı kültürlerini birleştirmek için çalıştı. Bunun için 100’ün üzerinde yeni şehir kurmuş ve bilim adamlarını desteklemiştir. Doğu ve batı uygarlıklarının kaynaşmasıyla doğan Helenizm Uygarlığı M.Ö. 330-30 yılları arasında devam etmiştir. İskender, Babil ve İskenderiye’de dünyanın en büyük kütüphanelerini kurdu. Ölümünden sonra yeni kurulan devletlerde Helenizm kültürü bir süre devam etmiştir. Helenizm döneminde Anadolu’da, Bergama, Efes ve Milet önemli kültür merkezleri haline gelmiştir. Bergama’da Zeus Tapınağı’nın yanında Asklepeion sağlık merkezi ve 222.000 cilt kitap bulunan kütüphanesi ile dünyanın en önemli sağlık ve kültür merkezlerinde biri olmuştur. Bergama kendi adını taşıyan Parşömen kâğıdını icat ederek birçok eserin günümüze kadar ulaşmasını sağlamışlardır.


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir