Asurlular Hakkında Kısa Bilgi

Asurlular

Yukarı Mezopotamya’da bugünkü Güney Doğu Anadolu da kurulmuştur. Toroslar ve Kapadokya ya kadar yayılmıştır. Batıda İbranileri yurtlarından çıkarmış, Mısır’a kadar ulaşmışlardır. Değişik yerlerde birçok koloniler kurarak ticareti geliştirmişlerdir.

M.Ö. 2000 yıllarında Asurlular, Anadolu’da ticaret kolonileri kurarak hem ticareti geliştirmişler, hem de Anadolu’da yazılı devirleri başlatmışlardır. Kayseri yöresindeki Kültepe’de ticaretle ilgili Asurca birçok tablet bulunmuştur.

Asurlular kaya oymacılığında ilerlemişlerdir. Nemrut tapınağındaki Arslan heykelleri, Asur krallarının savaş ve av sahnelerini tasvir eden kabartmalardır. Hazırladıkları kanunlar Hammurabi kanunlarından daha şiddetlidir. Çok tanrılı dillere inanan Asurlular Medler ve Babilliler tarafından kaldırılmışlardır.

UYARI:

Babil ve Asur krallıkları askeri niteliktedir. Bu devletler mutlak monarşi ile yönetilmişlerdir.

OKUMA TAVSİYESİ: Asurlular Hakkında Bilgi Maddeler Halinde

OKUMA TAVSİYESİ: Koloni, Kolonicilik, Kolonizasyon Nedir?

Bir önceki yazımız olan Babiller Hakkında Kısa Bilgi başlıklı makalemizde babil uygarlığı, Babiller Hakkında Kısa Bilgi ve babiller kısa özet hakkında bilgiler verilmektedir.


Tavsiye Konular

İnsanlığın İlk Dönemleri Test 2

İnsanlığın İlk Dönemleri Test 2

9. sınıf tarih dersi İnsanlığın İlk Dönemleri Test 2 ilk çağda hukuk (urkagina kanunları) devletin ortaya çıkışı ve devlet türleri vb test

3 Yorumlar

  1. Ne zaman kurulmuştur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir