İlk Devletlerde Gücün Meşruiyet Kaynağı

İlk Devletlerde Gücün Meşruiyet Kaynağı

İlk Çağ’da Mezopotamya, Mısır, Anadolu’da gemiş alanlara hükmeden siyasi organizasyonlar ortaya çıkmıştır. Bu siyasi organizasyonların yönetim biçimlerinde birbirine benzer ver farklı yönler görülmüştür.

MedeniyetDevletYönetim ŞekliÖzellikleri
AnadoluHititlerTeokratik MonarşiHititlerde kralların, gücünü tanrıdan aldığına inanılır ve emirleri tanrının emriymiş gibi görülürdü.
UrartularTeokratik MonarşiKrallar yaptıkları işleri tanrıları “Haldi” adına yaparlardı.
İyonlarMonarşi+AristokrasiDin adamları ve kâhinlerin, krallar üzerinde etkisi olsa da soyluların yani aristokrat sınıfın yönetimdeki etkisi daha büyüktü.
YunanGiritAristokrasiÜlke soylular ve kral tarafından yönetilirdi. Yöneticiler; sanat, ticaret, din gibi hemen her konuda söz sahibi olup egemen sınıfı oluştururdu. Yöneticilerin din adına söz sahibi olması yönüyle yönetimleri teokratikti.
MezopotamyaSümerTeokratik MonarşiSümerlerde yönetici olan “Ensi”ler (Patesi) yani rahip-krallar; başrahip, başyargıç ve başkomutandı. Zigguratları yöneten rahip sınıfı, kentin yöneticileri üzerinde etkiliydi.
AsurTeokratik MonarşiKral, büyük tanrıların yeryüzündeki temsilcisi olup onlar adına ülkeyi yöneten rahip krallardı.
BabilTeokratik Monarşi
Babil-HammurabiMutlak MonarşiGücünü kanun ve askerlerine dayamıştır.
ElamTeokratik MonarşiKrallarını ve prenslerini hem yönetici hem de din adamı kabul ederlerdi.
İranPersTeokratik MonarşiKrallar kendilerini Tanrı Ahuramazda’nın yeryüzündeki vekilleri olduklarını belirtir
MısırMısırTeokratik MonarşiBaşlangıçta tanrı olarak görülmeyen firavunlar ilerleyen dönemlerde tanrı olarak görülmeye başlanmıştır.

İlk Çağ’dİlk Devletlerde Gücün Meşruiyet Kaynağıa yaşayan medeniyetlerin çoğu monarşiyle yönetiliyordu. güçlerinin meşruiyet kaynağı tanrısaldı. Soy kavramı da önemliydi. Başa geçen soy, bir önceki soy ile akrabalık ilişikisi kurmak veya akraba olduklarını iddia etmek zorunda kalıyordu.


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

3 Yorumlar

  1. yönetim şekillerini anlamamıştım teşekkürler hocam

  2. Özet için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir