Tolunoğulları Kısa Özet

Lise 1 tarih dersi 5. ünitesi TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ (10-13. YÜZYILLAR) 2. konusu İLK TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ alt başlığı olan Mısır’da Kurulan Türk Devletleri dahilindeki Tolunoğulları Konu Anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Tolunoğulları

Abbasi Halifeliği hudutları içinde kurulan bağımsız ilk Türk devletinin kurucusu Tolunoğlu Ahmet’tir. Oğuz Türklerinden olan Tolun, Halife Mu’tasım vaktiyle cesareti ve bilgisi ile ünlenmiş bir kişiydi.

Aynı biçimde cesaretli ve kültürlü olan oğlu Ahmet, komutan iken, Mısır’a vali olarak atanmıştı. Tolunoğlu Ahmed Mısır’ı başarıyla yönetmiş ve kuvvetli bir ordu kurmuştu. Bağdat’ta ki Abbasi Halifesi ile arası açılınca bağımsızlığını ilân etti (875-884). Mısır’ın iktisadi surumunu düzeltip, halkı fakirlikten kurtardığından epeyce seviliyordu. Kısa zamanda Suriye ve Çukurova yöresini elde etti. Ahmet’ten sonra oğlu Humâreveyh devrinde devletin hudutları Toroslara ve Irak’a kadar genişledi. Fakat onun yerine geçenler devleti koruyamadılar. 905 senesinde Abbasi kuvvetleri Mısır’a girerek Tolunoğullarına son verdiler.

Tolunoğulları ile siyasi mücadelede bulunabilecek güçler: Abbasiler, Bizans, Fatımiler

Tolunoğulları Devleti’nin kısa yaşamasının sebebi: Yönetenlerin Türk, yönetilenlerin Arap olması

Dikkat: Tolunoğlu Ahmet, kurmuş olduğu “Maristan” adını verdiği hastane ve eczane için 60.000 dinar ayırmıştı. Hastaneye esir, asker, zengin veya fakir herkes alınır, hastalardan tedavi için herhangi bir ücret alınmazdı.


] }

Tavsiye Konular

Büyük Selçuklu Ordusu

Büyük Selçuklu Ordusu

Bu yazımızda Büyük Selçuklu Devleti’nin ordusunu oluşturan bölümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Büyük Selçuklu Ordusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir