İlkçağ Uygarlıkları Tablosu

İlkçağ uygarlıkları tablosu öncesinde videoya bir bak istersen.

Harita ile İlk Çağ Medeniyetleri – İnsanlığın İlk Dönemleri (9. Sınıf Tarih, TYT, AYT)
UygarlıklarKurulduğu YerTemel Geçim KaynaklarıDiğer Özellikleri
ÇinÇinTarım-Ticaretİpek Yolu ticareti için Türklerle mücadele ettiler. Krallarına güneşin oğlu denir. Barut, pusula, kağıt ve matbaayı icat ettiler. Çin seddini inşa ettiler. Konfiçyus, Taoizm, Budizm dinlerine inandılar
HintHindistanTarımKast sistemi nedeniyle milli birlik kuramadılar. Kast sistemi kültürel birliğin oluşumunu engelledi.
İskitKuzey KaradenizHayvancılıkTarihteki ilk Türk devletidir. Saka’da denir. Pantolonu icat etmişlerdir. Alper Tunga efsanesi İskitlere aittir. Tomris ilk Türk kadın hükümdardır.
SümerMezopotamyaTarımŞehir devletleri halinde yaşadılar. (Ur, Urug, Lagaş, Kiş, Umma, Eridu) Krallarına “ensi” yada “patesi” denir. Yazıyı (çivi yazısını) icad ettiler. İlk yazılı kanunları yaptılar. Tarihin ilk hukuk devletidir. Mezopotamya uygarlığının temelini attılar. Gılgamış Destanı Sümerlere aittir. İlk ay takvimini yaptılar. Burçları buldular.
AkadMezopotamyaTarımİlk imparatorluğu ve ilk sürekli orduyu kurdular.
BabilMezopotamyaTarımHammurabi döneminde ilk yazılı anayasayı yapıp, ilk mutlak krallık sistemini kurdular. Yönetim biçimi mutlak monarşiye dayanıyordu. Tüm ülke valilerce yönetilen eyaletlere ayrılmıştı.
AsurMezopotamyaTicaretAnadolu ile ticaret yaparak Sümer çivi yazısını Anadolu`da Hitit`lere öğrettiler. Andolu’da ki ilk yazılı belge Kayseri-Kültepe’de bulundu. Yönetim biçimi mutlak monarşiydi. Kralın yanında bugünkü bakanlara benzeyen yüksek rütbeli memurlar vardı.
FenikeDoğu AkdenizDeniz TicaretiTarihte ki ilk alfabeyi icat ettiler. Ticaret için koloni kurup doğu kültürünü batıya taşıdılar.  Camı icd ettiler. Fildişi işçiliğinde çok başarılıydılar.
İbraniDoğu AkdenizTarım-Hayvancılıkİsrail ve Yahudi adlı iki devlet kurdular. İlk tek tanrılı inanca sahip medeniyettir.
HititAnadoluTarımPankuş meclisini kurdular. Kraliçeye tavananna denir. Tarih yazıcılığını (Anallar) başlattılar. Aile ve özel mülkiyeti içeren kanunlar yaptılar.
FrigyaAnadoluTarım-HayvancılıkTarımı korumak için kanunlar yaptılar.  En ünlü anıtları Midas Anıtı denen 17 metre yüksekliğindeki anıttır.
LidyaAnadoluKarayolu TicaretiParayı icat ettiler. Kral Yolu`nu yaptılar. Paralı ordu kurdular. Lidya mimarisi oldukça gelişmişti. Buna karşılık şehirdeki halk, çatısı saz kaplı kulübe tipi evlerde yaşıyordu.
İyonAnadoluDeniz TicaretiVatan düşüncesi ile koloni kurdular. Hür düşünceye önem verdiler. İlim alanında faaliyette bulundular.
UrartuAnadoluTarım-HayvancılıkKuyu mezarları, su kanalları (Şamran Su Kanalı) ve madencilik yaptılar. Van Kalesi, Çavuştepe, Altıntepe Urartulardan günümüze kalmış en önemli kalelerdir.
PersİranTicaret-TarımÜlkeyi satraplara ayırdılar. Ticareti geliştirdiler. İlk posta teşkilatını kurdular. Zerdüşt dinini benimsemişlerdir.
MısırMısırTarımİlk güneş yılı esaslı takvimi ve piramitleri yaptılar. İstilalara uğramadılar. Hukuk gelişmedi. Tıp, matematik, astronomide ilerlediler. Hiyeroglif yazısını buldular. En önemli piramitleri Keops, Kefren, Mikerinos`tur.
GiritGiritTicaretAhiret inancı var. Knossos sarayı önemlidir.  Girit dininde boğanın ayrı bir yeri vardır.
MikenMoraTicaret-TarımKralın danışma meclisi var. Miken şatosu önemli.
YunanYunanistanDeniz TicaretiVatan düşüncesi ile koloni kurdular. Sınıf kavgalarını önlemek için kanunlar koydular. Aristokratik demokrasi görüldü. Polis denilen şehir devletleri vardı. Felsefe bilimine çok önem vermişlerdir. Sokrates, Platon, Aristo ile Yunan felsefesi en yüksek düzeyine ulaşmıştır.
RomaAkdeniz HavzasıTarım-TicaretOn iki levha kanunlarını yaptılar. Hristiyanlık bu uygarlığın içinde doğdu. Takvim ve alfabeyi geliştirdiler. Hükümdarların tanrılaştırılması ve bunlara tapılması geleneği vardır. İzmir, Efes, Milet gibi şehirlerde bir çok tapınaklar kurulmuştur.
HellenAvrupa-AsyaHer türlü faaliyetDoğu batı kültürünü kaynaştırdılar. Pozitif ilimlerin gelişmesini sağladılar. İskenderiye ve Bergama kütüphaneleri papirüslerin ve el yazmaların toplandığı ünlü kütüphanelerdir. İskenderiye, Antakya ve Bergama`da büyük saraylar yapılmıştır.

] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir