1. Körfez Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

İçindekiler

ORTA DOĞU VE AFGANİSTAN’DAKİ GELİŞMELER

1. Körfez Savaşı

1. Körfez Savaşının Nedenleri

– Irak’ın, Kuveyt’i tarihi geçmişine dayanarak Irak’ın bir parçası olduğunu iddia etmesi
– Irak’ın, iran-lrak Savaşı nedeniyle borçlanması
– Irak yönetiminin batılı ülkeler ve körfez ülkelerin­den kredi talebinin olumsuz sonuçlanması
– 2 Ağustos 1990 tarihinde Irak birliklerinin Kuveyt’i işgal ederek topraklarına kattığını açıklaması

Irak’ın Basra Körfezi’nin doğusunu ve Kuveyt’teki zen­gin petrol kaynaklarını ele geçirmesi. Batılı devletlerin Orta Doğu Planlan’nı bozacağından Irak’a büyük bir tepki gösterilmişti.

Saddam Hüseyin, Kuveyt’i 2 Ağustos 1990’da işgal etti.

1. Körfez Savaşının Sonuçları

-BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda ABD öncülüğündeki Fransa, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Krallık, Mısır gibi 28 devletten oluşan Koa­lisyon Güçleri Irak’a karşı askeri güç kullanmış ve Irak güçleri Kuveyt’ten çekilmek zorunda kalmış­tır.

-Körfez Savaşı’nın başlaması ile petrolün varil fiyatı 18 dolardan 41 dolar seviyelerine çıktı. Bu durum sanayileşmiş ülkelere büyük zarar vermiştir. (SSCB, bu krizden 30 milyar dolar karla çıkmıştır.) Bütün dünya borsaları olumsuz etkilenmiştir.

-BM Irak hükûmetine 36. paralelin kuzeyi ile 32. paralelin güneyine uçak ve ağır silah geçirmeme yükümlülüğünü  kabul  ettirdi.

-Çevik Güç kuruldu.

ÇEVİK GÜÇ

Irak’ın savaş sonunda ateşkes hükümlerine uyup uy­madığını kontrol etme, Irak Hükümeti’nin 36. Parale­lin kuzeyi ile 32. Paralelin güneyine uçak ve ağır silah geçirmeme sorumluluğunu kontrol etmek amacıyla Amerikan, İngiliz, Fransız ve Türklerden oluşan uluslar arası birlik.

 


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir