9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 100 9. Etkinlik Cevabı

Atilla 451 yılında Galya Seferi’ne çıktı. Batı Romalı General Aetius ile yaptığı savaş sonuçsuz kaldı. Bir yıl sonra Attila İtalya Seferi’ne çıktı. Telaşlanan Romalılar Papa I. Leo’yu Attila’ya elçi olarak gönderdiler.

9. Etkinlik: ATTİLA VE PAPA
Papa I. Leo Attila’yı Roma şehrinin girişinde karşılayarak kendisinden Roma şehrinin tahrip edilmemesini rica etmiştir. Papa ve Attila arasında şu konuşmalar geçmiştir:
Papa
— Ey yoksulların koruyucusu! Ey zalimlerin korkusu! Ey büyük Attila! İşte ben, bütün Hristiyanların temsilcisi Papa I. Leo, önünüzde diz çökerek yalvarıyorum. Romaya girmeyiniz. Dünya Hristiyanları adına sesleniyorum, bize acıyınız.
Attila
— Kalkınız Papa Hazretleri! Bir din büyüğünün önümüzde diz çökmesine gönlümüz elvermez. Lütfen kalkınız! Romayı ve sizleri bağışlıyorum. Barış ve kardeşlik içerisinde yaşamınızın süreceğini, benden size zarar gelmeyeceğini biliniz. İmparatorunuz, Romalıları adalet üzere yönettiği sürece ben uzaklardayım. Aksi takdirde çok yakınınızdayım!

Okuduğunuz bu bilgilere göre Attila’nın kişiliği hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Bir Türk hükümdarında olması gereken ilk özellik olan dünyaya adaleti yayma fikri Attila’da da bariz olarak görülmektedir. Başka dinlere de saygılı ve affedicidir. Aman dileyene kılıcı kalmayacak kadar alicenaptır.


Tavsiye Konular

ilk turk devletleri

Ortaçağ Avrupasında Kilise ve Papalık

Kilise ve Papalık M.S. III. ve IV. yüzyıllarda Avrupa’da önemli bir konuma sahip olan Roma ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir