Kavimler Göçü Nedir? Kısa Bilgi

9. Sınıf tarih dersi 2. ünitesi olan İlk Türk Devletleri kapsamında yer alan Orta Asya’da Kurulan Türk Devletleri konusu alt başlığı olan Kavimler Göçü ve Avrupa Hun Devleti konu anlatımı dahilindeki Kavimler Göçü Nedir? sorusunun cevabını kısaca aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kavimler Göçü Nedir?

Batı Hunları Çiçi önderliğinde Çin’in ve Doğu Hunları’nın baskısıyla Aral Gölü civarına göç etmişlerdi. Çi-çi’nin ölümünden sonra yaklaşık 200 sene hayatlarını sürdüren Batı Hunlarının nüfusları arttı. Toprakları yetersiz gelmeye başladı. Ve başka Türk boylarının da katılmasıyla güçlendiler. MS. 374 yılında Kavimler kapısını (İtil nehri) aşarak Batı’ya (Avrupa’ya) doğru ilerlemeye başladılar. Türklerin bu ilerlemeleri karşısında önlerinde bulunan Vizigot, Ostrogot, Alan, Burgond, Angıl, Gepit, Vandal, Sakson, Frank, Germen gibi barbar kavimler hareketlenerek Türklerden kaçmaya başladılar. Bu olaya tarihte KAVİMLER GÖÇÜ adı verilir.(375)


Tavsiye Konular

Türgişler Hakkında Kısa Bilgi

Türgişler 659-766 tarihleri arasında Batı Türkistan’da hüküm sürmüştür. Bu yazımızda Türgişler Hakkında Maddeler Halinde Kısa ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir