Küreselleşen Dünya Ne Demek

Küreselleşen Dünya Ne Demek

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan “Soğuk Sa­vaş Dönemi”nde Dünya, Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünmüştü. “Yumuşama Dönemi”nde ise So­ğuk Savaş Döneminin etkilerini azaltmaya başlamış SSCB’nin dağılmasıyla birlikte bu dönem kapanmış yeni bir döneme girilmiştir. İşte bu dönem “Küresel­leşme Dönemi” olarak nitelendirilmiştir. Bu dönemin en büyük özelliği ekonomik, kültürel, siyasal alanlarda sınır tanımaksızın devletlerarası etkileşimlerin artma­sıdır.

Serbest piyasa ekonomilerinin dünya genelinde kabul görmeye başlaması, çok uluslu şirketlerin kurulması, çevre sorunlarına karşı uluslararası örgütlerin artma­sı, dışarıdan sermaye çekebilmek isteyen devletlerin sınırlarını yabancı yatırımcılara açması bu dönemin genel özellikleridir. Bu sürecin yaşanmasında ki en önemli etken SSCB’nin dağılmasıyla Doğu Bloğu’nun çökmesi sonucu sosyalist ekonomilerin dünya gene­linde güç kaybetmesidir.


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir