Orta Çağda Ticaret

Orta Çağda Ticaret konusuna video anlatım lazımsa konunun sonuna ekledim. Bir bak derim.

  • Orta Çağ’da Asya ile Avrupa arasındaki ticaret faaliyetleri, ticaret yolları ve bu yollar üzerinde çalışan kervanlar ile yapılırdı.
  • Ticari mallar; ipekli kumaşlar, porselen, madeni eşyalar, kâğıt, baharat, tuz, cam eşya, şarap, at, hayvan ürünleri, değerli madenler, taşlar ve ziynet eşyaları idi.
  • Kara ticaretinde deve ve katırlar ile at tarafından çekilen tekerlikli arabalar taşım aracı olarak kullanılırken, deniz taşımacılığında yelkenli gemiler kullanılırdı. Kara da ve denizde kullanılan araçların hızı sebebiyle yolculuklar aylarca sürebiliyordu

İçindekiler

Ticari Mekanlar

Orta Çağda Ticaret
Ticari Mekanlar

Han

Hanlar; kervanların indiği, malların depolandığı, atölyelerin bulunduğu ve ticaretin yapıldığı yerlerdi.

Arasta

Aynı esnaf gurubuna mensup dükkanların aynı sokakta toplanması ile arasta oluşur.

Ribat

İslam devletlerinde sınır bölgelerine yapılan yüksek duvarlı ve avlusu olan askeri karakollara Ribat denirdi. Sınırların genişlemesi ile ülke içlerinde kalan ribatlar işlev değiştirerek ticari amaçla kullanıldı.

Kervansaray

Ticaret yolları üzerinde 35-40 kilometre (8-10 saatlik yürüyüş) mesafe arayla yapılan kervanların güven içinde konakladığı vakıflara Kervansaray denir.

Pazar ve Panayır

Pazar ve panayırlar aynı amaca hizmet eden açık hava alış-veriş yerleridir. Panayırlar günümüzdeki fuarlara benzer.

İnsanlığın ilk dönemlerinde pek çok mal değişim aracı olarak kullanılmıştır. Paranın icadı ticari faaliyetleri kolaylaştırdı. Bilinen ilk para MÖ VII. yüzyılda Lidaylılar tarafından kullanıldı. Paranın üstündeki kral resmi ya da şehir sembolü, parayı bastıranın gücünü ve ihtişamını gösterir. Krallar için para basmak bir egemenlik sembolüdür. İlk paralar, genellikle altın ve gümüşten basılmıştır.

Orta Çağda Ticaret başlıklı konumuzu okudunuz. Konu bütünlüğü açısından aşağıdaki linke tıklamanızı tavsiye ediyoruz. İlk ve Orta Çağda Ticaret Yolları

Orta Çağ’da Ekonomi Ticaret, Ticaret Yolları, Ticaret Mekanları

] }

Tavsiye Konular

Miryokefalon-Savaşı'nın sebepleri, sonuçları ve önemi

Konar Göçerlerde Ordu

9. sınıf tarih dersi Orta Çağda Askeri Organizasyonlar konusu dahilinde bulunan Konar-göçerlerde Ordu özet konu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir