1967 Arap – İsrail (Altı Gün) Savaşı

1967 Arap – İsrail (Altı Gün) Savaşı

1967 Arap – İsrail (Altı Gün) Savaşının Nedenleri: Mısır’in, Akabe Körfezi’ni İsrail’e kapatması ve FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü) nün kurulup Ürdün’de üslenmesi.

Savaş sonunda İsrail, topraklarını dört kat genişletir­ken Doğu Kudüs’ü, Golan tepelerini, Gazze ve Sina Yarımadası’nı almış ve Süveyş Kanalı’na ulaşmıştı.

Uyarı: ABD, bu savaşta İsrail yanlısı bir tutum gösterse de SSCB’nin Orta Doğu’da etkinleşeceği kaygısıyla barış yapılmasında etkili olmuştu.

SSCB, Arap yanlısı davranışlar gösterdi. Ekonomik ve askeri yardımlarda bulundu. Suriye, Mısır ve Cezayir deniz üsleri kurarak Akdeniz’de önemli bir güç haline geldi. Fransa, İsrail’e silah ambargosu uyguladı. Bazı Arap ülkelerine askeri-ekonomik yardım girişimlerinde bulunduysa da eski etkinliğini sağlayamadı. Sonuçta BM kanunlarına rağmen kalıcı bir Arap-İsrail barışı sağlanamadı. Arap dünyasında ABD, dolayısıyla Batı karşıtlığı arttı.

Bir önceki yazımız olan 1956 Mısır-İsrail Savaşı Kısa Özet başlıklı makalemizde 1956 mısır israil savaşının nedenleri, 1956 mısır israil savaşının sonuçları ve 1956 Mısır-İsrail Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Yumuşama Döneminde Dünya Ekonomi

İçindekiler1 Yumuşama Döneminde Dünya1.1 Ekonomi Yumuşama Döneminde Dünya Ekonomi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bilim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir