9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 114 16. Etkinlik Cevapları

Sibirler savaşçı özellikleri ile tanınırdı. Kullandıkları savaş araçları zamanının çok ilerisindeydi. Özellikler Balak Han döneminde güçlerinin zirvesine ulaştılar. Balak Han’ın ölümü ile yerine geçen karısı Boarık Hatun 100.000 kişilik bir orduya komuta ediyordu.

16. Etkinlik: BİZANSLI TARİHÇİNİN GÖZÜYLE SİBİRLER

Bizanslı tarihçi Prokopios, Sibirlerin sahip oldukları askerî güç ve savaş teknikleri konusunda şunları söylemektedir: “Sibirler, insan hafızasının hatırlayabildiği zamandan beri İranlıların ve Romalıların sahip olamadığı ve düşünemediği savaş araçlarına sahiptirler. Öyle ki her iki impatorlukta mühendis eksik olmamış ve her devirde surları dövmek için savaş araçları yapılmıştır. Fakat şimdiye kadar böyle bir buluş ne ortaya konmuş ne de onlar gibi kullanılabilmiştir. Bu, şüphesiz insan dehasının bir eseridir.”

Bizanslı tarihçi Prokopios, Sibirlerin hangi özelliklerini ön plana çıkartmıştır? Neden?

Savaşçı özellikleri, savaş teknikleri ve savaş araçlarını ön plana çıkartmıştır. Çünkü o zamana kadar görmedikleri savaş araçlarını Sibirler kullanmakta idi.


] }

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir