9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 112 15. Etkinlik Cevapları

15. Etkinlik: İBN-İ FADLAN’IN SEYAHATNAMESİNDE BULGARLAR

Buğday ve arpa bol olmasına rağmen en çok darı ve at eti yerler. Bir kimse birşey ekerse onu kendisi için hasad eder. Hükümdarın bundan hissesi yoktur. Yalnız, her ev senede bir kez hükümdara bir samur kürk verir. Hükümdar askerlerini herhangi bir yere akın yapmak için gönderir ve askerleri ganimet elde ederlerse bundan muayyen bir hisse alır. Hepsi kalpak giyerler. Hükümdar ata seyissiz, tek başına biner. Gezerken yanında muhafız bulunmaz. Sokaklardan ve çarşıdan geçerken herkes ayağa kalkar. Kalpaklarını çıkarıp koltuklarının altına alırlar. Hepsi kubbeli çadırlarda otururlar. Yalnız, hükümdarın çadırı çok büyüktür. Bin ve daha fazla insan
olabilir. Bir adam diğerini kasten öldürürse suçuna karşılık kısas olarak onu da öldürürler.

Bulgarların kültürel özellikleri hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Ekonomi tarıma, hayvancılığa ve ticarete dayanmaktadır. Hükümdarın gücü yetkilerinden değil, duyulan saygıdan gelmektedir. Göçebe yaşamın izleri çadır yaşamıyla devam etmektedir. Kısasa kısas uygulaması vardır.


] }

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir