Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Kuruluş Amacı

Yararlı cemiyetlerin hemen hemen tamamı erkekler tarafından kurulurken kadınlar tarafından kurulan tek cemiyet Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyetidir. Aşağıdaki yazımızda Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti ile ilgili şu soruları cevaplamaya çalışacağız;  Faaliyetleri nelerdir? Yararlı mı zararlı mı? Nerede kuruldu? Kim kurdu? Özellikleri nelerdir?

İçindekiler

Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti

28 Kasım 1919’da Sivas’ta Vali Reşit Bey’in hanımı Melek Reşit Hanım ve arkadaşları tarafından kurulmuş yararlı cemiyettir. Yurdun çeşitli yerlerinde şubeler açmıştır.

Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Kuruluş Amacı

Türk halkının topyekün savaşa girdiğinin en büyük kanıtırdır. Milli mücadeleye kadınlar vasıtasıyla lojistik destek sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti

Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyetinin Faaliyetleri (Etkinlikleri)

  • Anadolu’nun çeşitli yerlerine şubeler açtılar.
  • İtilaf temsilciliklerine telgraflar çektiler.
  • Orduya para ve mal bulmak için çalıştılar.

Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti ile ilgili yazımızı okudunuz. Milli (Yararlı) Cemiyetlerin tamamı ile ilgili bilgi için tıklayınız.


] }

Tavsiye Konular

1.TBMM'nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

1.TBMM’nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

Bu yazımızda Temsil Heyeti kararıyla 1. TBMM’nin Açılması, 1. TBMM’nin Özellikleri ve Faaliyetlerine değineceğiz. Konu …

3 Yorumlar

  1. Çok faydalı oldu çok teşekkürler

  2. 8. Sınıf mı bu Allah aşkına ya,hiç açıklayıcı bulmadım.Daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilirdiniz.LGS’de bunu değil bunun ayrıntısını soruyorlar…….?????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir