Artan İşten Ayrılmalar ve Hukuki Seçenekler

İçindekiler

Artan işten ayrılmalar ve hukuki seçenekler

İş yerinde yaşanan işçi – işveren kaynaklı sorunlar sonucu, işveren, işçiyi hiçbir sebep göstermeksizin işten çıkarabilir. Bu durumda işçi, işverenine dava açarak işe iadesini talep edebilir. İşçi tarafından açılan bu dava işe iade davasıdır. İşe iade davasına, sözleşme maddelerinin işveren tarafından tek taraflı fesih edildiğini düşünen tüm işçiler başvurabilir.

İşe İade Davası Şartları Nedir?

İşçinin, işe iade davası açabilmesi için, kanunen yerine gelmesi gereken şartlar bulunmaktadır. İşvereni tarafından iş sözleşmesinin haksız yere ve tek taraflı olarak feshedilmesi, işçiye bu davayı açma imkânı sunar. İşe iade davası şartları;

  • İşçinin işverenle arasında belirsiz süreli iş sözleşmesi bulunmalıdır.
  • İşçinin iş yerinde en az 6 ay çalışıyor olması gerekmektedir.
  • İşveren, iş yerinde asgari 30 işçi çalıştırıyor olmalıdır.
  • Belirsiz süreli iş sözleşmesinin, işveren tarafından feshedilmiş olması gerekir.
  • Feshedilen sözleşmenin, geçerli bir nedeni olmaması şartı bulunur.

İstanbul’ da İşe iade davası açmak isteyen işçiler, İstanbul işe iade avukatı aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

Artan İşten Ayrılmalar ve Hukuki Seçenekler

İşe İade Davasında Avukatın Önemi

İşe iade davasının temel dayanaklarından biri, İş Hukuku konusunda uzmanlaşmış avukatlardır. İşçinin, iş yerinde yaşadığı tüm süreçleri titizlikle irdeleyen İstanbul Avukat firması, işçiye tüm hakların kazanılmasında yardımcı olacaktır. Dava sürecinin İş Hukuku uzmanı bir avukatla yönetmek, işçinin hak kaybını ve mağduriyetini gidermeye imkân sunmaktadır.

İşe İade Dava süreci

İşe iade davaları, ortalama olarak 1 yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Bu sürecin uzaması ya da kısalması; taraflara ve hâkime bağlıdır. İşe iade davası açan işçi, işverenle uzlaşarak, işine geri dönebilir ve dava kısa sürer. İşveren ile arabuluculuk görüşmelerinin olumsuz geçmesi, süreci uzatan etmenlerdendir.

Tüm Haklarını Alan İşçi İşe İade Davası Açabilir mi?

Bazı durumlarda işveren, iş sözleşmesini neden göstermeksizin feshettiği işçiye, haklarını vererek işten çıkarabilir. Ancak bu durum, işçinin hak kaybına uğradığı gerçeğini değiştirmemektedir. Bu sebeple, iş yerinden yasal haklarını alarak çıkarılan işçi, işe iade davası açabilir.

İşe İade Davası Kazanılınca Ne Yapılır?

İşe iade davasını kazanan işçinin izlemesi gereken yollar ve hakları şu şekildedir:

İşe iade davasını kazanan işçi, işverene başvurarak 10 gün içinde işe iadesini talep edebilir.

Bu süreçte, işçiyi işe geri alan işveren; boşta geçen süre için tazminat ve sosyal hak ödemelerini (azami 4 aylık) yapmalıdır.

İşe iade davası kazanıldıktan sonra işçiyi işine almayan işveren hakkında, dava gerekmeksizin yasal yaptırımlar bulunmaktadır. Bu yaptırımlar, işçinin tazminat ve sosyal hakları ile birlikte, asgari 4, azami 8 ay tutarındaki ek tazminatı da ödemelidir.


] }

Tavsiye Konular

11. SINIF TARİH 1. DÖNEM 2. YAZILI (TEST)

11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. yazılı öncesi aşağıdaki oynatma listelerine bir göz at istersen. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir