Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebeleri Sebebi Sonucu

Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebeleri, 2. İnönü Muharebesi sonrası Türk ordusu tarafından gerçekleştirilen başarısız taarruz savaşıdır. Yaşanan başarısızlık Türk ordusunun henüz taarruz gücünde olmadığını göstermiştir.

Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebelerinden lise müfredatında pek söz edilmez. Ama KPSS hazırlığı yapan arkadaşlarımız dikkat etmeli. Burada ki Dumlupınar, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde ki Dumlupınar ile karıştırılmamalı.

Tarihi8-15 Nisan 1921
TaraflarYunan Krallığı X Ankara Hükümeti
Türk Ordusu KomutanıMirliva Refet Paşa
Savaşın TürüTürkler açısından taarruz, Yunanlılar açısından savunma savaşıdır.
Önceki Savaş2. İnönü Muharebesi
Sonraki SavaşKütahya-Eskişehir Muharebeleri
Mirliva Refet Paşa
Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebeleri Komutanı Mirliva Refet Paşa

İçindekiler

Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebeleri’nin Sebepleri ve Sonuçları

Düzenli ordu kurulduktan sonra Batı Cephesi’nde Yunanlılarla yapılan 1. ve 2. İnönü Muharebeleri zaferle sonuçlanmıştı. 2. İnönü Muharebesi’nden bir hafta sonra 8 Nisan 1921’de Mirliva Refet Paşa komutasında ki birlikler çekilmekte olan Yunan birliklerini dağıtmak için taarruza geçti. Lakin bir hafta önce savaştan çıkmış olan ordunun yorgunluğuna, Refet Bey’in yönetim zaafiyetleri de eklenince taarruz başarısızlıkla sonuçlandı. Dumlupınar mevkiinde Yunanlılar Türk ordusunu durdurdu. Yapılan taarruzlarda büyük kayıplar yaşandı.

EK BİLGİ: Bu muharebelerde görev alan Meclis Muhafız Taburu, mevcudunun 1/3’ünü şehit vermiştir.

Aslıhanlar ve Dumlupınar Taarruzu temelde iki sonuç doğurdu. İlki; Türk ordusunun taarruz gücüne ulaşmadığı ortaya çıktı. İkicisi ise Mirliva Refet (Bele) Paşa Batı Cephesi Güney Kısım Komutanlığı’ndan alındı. Batı Cephesi, kuzey ve güney kısmı birleştirilerek komutanlığına İsmet Paşa getirildi. (3 Mayıs 1921)

EK BİLGİ: Düzenli ordu ilk kurulduğunda kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Kuzey komutanı İsmet Bey, güney komutanı Refet Bey idi.

Sonuç

2. İnönü Muharebesi sonrası çekilmekte olan Yunan kuvvetlerine kuzeyden kesin bir darbe vurmak amacıyla Refet Paşa taarruza geçti. Ancak yorgun ve techizat yönünden eksik olan Türk ordusu Dumlupınar’a kadar Yunan ordusunu takip etti. Burada yapılan taarruza bir de Refet Paşa’nın taktik hataları eklenince savaştan istenilen sonuç alınamadı.

Savaş sonunda Türk ordusunun henüz taarruz gücüne ulaşmadığı anlaşıldı. Refet Paşa görevden alındı ve Batı Cephesi İsmet Paşa komutasında birleştirildi. Muharebe sonrasında ki 3 ay boyunca her iki tarafta savaş hazırlıklarına devam etti.

Kaynak 1: https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/2495087

Kaynak 2: Nutuk https://kho.msu.edu.tr/hakkinda/harbiyeli_ataturk/nutuk/12/10.html

Kaynak 3: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/403536


] }

Tavsiye Konular

Kurtuluş Savaşında Cepheler

Londra Konferansı Hakkında Kısa Bilgi

Londra Konferansı Hakkında Kısa Bilgi konulu yazımız İnkılap Tarihi dersi Kurtuluş Savaşında Cepheler ünitesi alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir