Kütahya-Eskişehir Savaşları’nın Sebepleri, Sonuçları ve Önemi

Kütahya-Eskişehir Savaşları’nın Sebepleri, Sonuçları ve Önemi

1. ve 2. İnönü Savaşlarını TBMM düzenli ordusu kazanınca Yunanlılar 3. bir saldırı hazırlıklarına başladılar Kütahya-Eskişehir Savaşları. Bunun için Yunanistan’da seferberlik ilan edildi. Yunanistan’dan Türkiye’ye yeni birlikler getirildi. İngiltere’den para ve mühimmat alındı. Batı Anadolu’daki Rumlar silahlandırıldı. Ordusuna moral vermek için Yunan Kralı Konstantin, İzmir’e geldi.

Kütahya-Eskişehir Savaşları’nın Sebepleri

 1. Yunanlar, İnönü Savaşlarında iyi savunma yapan bir Türk ordusuyla karşılaşmıştır. Ancak bu ordu taarruz edemiyordu. O halde bu ordu taarruz gücüne erişmeden yok edilmeliydi.
 2. İnönü savaşlarının intikamı.
 3. İngilizlerin gözünde prestij kazanmak.
 4. Ankara’yı alıp Sevr‘i uygulatmak.

Kütahya-Eskişehir Savaşları’nın Sonuçları

 1. Kütahya-Eskişehir-Afyon-Bilecik, Yunan işgaline girmiştir.
 2. Ordunun daha fazla kayıp vermesini engellemek için Mustafa Kemal orduyu Sakarya’nın doğusuna çekmiştir.
 3. İnönü savaşlarının yarattığı iyimser hava kaybolmuş, mecliste ilk kez sert tartışmalar yaşanmıştır.
 4. Ankara’nin düşme tehlikesine karşı meclis merkezinin Kayseri’ye taşınması gündeme gelmiştir. Ancak tartışmaların ardından Ankara’da kalınmasına karar verilmiştir.
 5. TBMM, Mustafa Kemal’e ‘Başkomutanlık’ yetkisini vermiştir (5 Ağustos 1921). Mustafa Kemal, başkomutanlık yetkilerini de üç ay süreyle kullanma hakkını da almıştır. Yasa, millet egemenliğine ters düşmekle birlikte o günkü olağanüstü koşullar bunu zorunlu kılıyordu. Bu yasanan çıkarılmasının temel amacı hızlı karar almak bu kararları süratle uygulamaya koymaktır.
 • Başkomutan Mustafa Kemal, meclisin verdiği yetkiyle Tekalifi Milliye Emirlerini (7-8 Ağustos) yayınlamıştır. Mustafa Kemal bu emirlerde herkesten gücü oranında ordusuna destek vermesini istemiştir. Bu emirlerin yerine getirilmesi için her ilçede bir Tekalif-i Milliye Komisyonu kuruldu. Ayrıca bu emirlerin yerine getirilmesinde yaşanacak sorunlara karşı da İstiklal Mahkemelerinin sayısı artırıldı.
 • Tekalif-i Milliye Emirleri, topyekün savaş emri demektir. Genel seferberlik başlamıştır artık.

Kütahya-Eskişehir Savaşları’nın Önemi

 1. Düzenli ordu ilk defa kaybetti.
 2. Erzurum Kongresi öncesi askerlikten istifa eden Mustafa Kemal Kütahya-Eskişehir Savaşları sonrası mesleğine geri döndü.

Kütahya-Eskişehir Savaşları‘nın Sebepleri, Sonuçları ve Önemi konusunu maddeler halinde yazmaya çalıştık. Umarım fayda sağlamıştır. Her türlü soru ya da katkınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.


] }

Tavsiye Konular

Kurtuluş Savaşında Cepheler

Londra Konferansı Hakkında Kısa Bilgi

Londra Konferansı Hakkında Kısa Bilgi konulu yazımız İnkılap Tarihi dersi Kurtuluş Savaşında Cepheler ünitesi alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir