Asyada Yeniden Yapılanma Kırgızistan

KIRGIZİSTAN

Kırgızlar Rusların hakimiyetine giren ilk Türk topluluğudur. 1881 Kırgızistan’daki Rus hakimiyeti SSCB döneminde de devam etmiştir.
SSCB’nin dağılma sürecinde Kırgızlar da siyasal alanda örgütlenmeye başladılar. Önce 24 küçük siyasi grubun birleşmesiyle Kırgızistan Demokratik Hareketi oluşturuldu Kırgızistan Parlamentosu “Demokrasi ve Milli Birlik Deklarasyonu” yayımladı. 1990 sonbaharında yapılan seçimlerde Askar Akayev cumhurbaşkanı seçildi. 31 Ağustos 1991’de de bağımsızlığını ilan etti.

Türkiye daha önceki Türk Cumhuriyetlerimde de olduğu gibi Kırgızistan’ı tanıyan ilk devlet olmuştur.

Kırgızistan BDT, BM ve AGİT’e de üye bir devlettir.
SSCB döneminde Kırgızistan’ın başkenti, Frunze adıyla bilinmektedir. Bu isim Bolşevik Devrimi öncesindeki Bişkek adıyla değiştirilmiştir.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkiler hızla gelişmektedir.1995’te Bişkek’te Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi kurulmuştur. Türk destanları içerisinde önemli yere sahip Manas Destanı Kırgızlara aittir. Dünyaca tanınan Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un romanları ülkemizde de büyük ilgi görmektedir.


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

2 Yorumlar

  1. Burada bir yanlışlık vardır. İlk cumhurbaşkanın ismi yanlış yazılmıştır. Doğrusu: Askar Akayev)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir