Avrupa’da Savaşın Sona Ermesi

Avrupa’da Savaşın Sona Ermesi konusu Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi 2. ünitesi olan II. Dünya Savaşı ünitesinin ikinci konusu olan  BARIŞA DOĞRU konusunun alt başlığıdır.

İçindekiler

Avrupa’da Savaşın Sona Ermesi

Kuzey Afrika’da İtalya’yı yenen Müttefikler, Mih­ver Devletlerini barışa zorlamak amacıyla ilk önce İtalya’nın Sicilya bölgesine çıkarma yapmışlardır.

İtalya’da çıkan karışıklıklar sonrası, Mussolini’nin yeri­ne geçen Mareşal Badoglio’nun 3 Eylül 1943’te ateş­kes imzalamasıyla İtalya savaştan çekilmiştir.

Normandiya Çıkarması

Fransa, Alman işgali altında idi. Müttefik Devletler Almanya’yı, Fransa’dan çıkarmak amacıyla 6 Haziran 1944’te Normandiya kıyılarına çıkarma yaptılar. 26 Ağustos 1944’te de Paris’i ele geçirdiler.

Almanya’nın Teslim Olması

Fransa ve Belçika’da savaşın sona ermesinin ar­dından Bulgaristan, SSCB ordusu tarafından işgal edildi. Romanya ve Finlandiya’nın ateşkes istemesi son­rası Müttefik güçler, Almanya’ya saldırıya geçtiler. 1945 yılı başlarında Alman orduları Batı’da Ame­rikalılar ve İngilizler karşısında Doğu’da da Kızıl Ordu karşısında geri çekilmek zorunda kalmış, 23 Nisan 1945’de Ruslar Berlin’e girmiş, 30 Nisan 1945’de Hitler intihar etmiştir.
Almanya, 7 Mayıs 1945’teki San Fransisco Kon­feransı ile kayıtsız şartsız teslim olunca Avrupa’da savaş sona ermiştir.

Savaş Sonunda Yapılan Konferanslar
Yalta Konferansı konu anlatımı için tıklayınız.
Potsdam Konferansı konu anlatımı için tıklayınız.
Paris Konferansı konu anlatımı için tıklayınız.


] }

Tavsiye Konular

2

2. Dünya Savaşının Türkiye’ye Etkileri

2. Dünya Savaşının Türkiye’ye Etkileri – Türkiye, savaşa fiilen girmemesine karşın; savaş şartlarından olumsuz yönde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir