Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

Zararlı Cemiyetler

Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler özellikle 7. ve 24. maddeden yararlanma yoluna gittiler. Bizde bu konuyu özetledik; Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

Azınlıkların Kurduğu Zararlı CemiyetlerAzınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler

  • Mavri Mira: Rumlar kurmuştur. Batı Anadolu ve Trakya’yı Yunanistan’a dahil ederek Megalo İdea’yı gerçekleştirmek istemişlerdir.
  • Etnik-i Eterya: Megalo İdea amacıyla XIX. Yüzyıl başlarında kurulmuş aynı amaçla Mondros’tan sonra da faaliyetlerini sürdürmüş bir Rum cemiyetidir.
  • Rum Pontus Cemiyeti: Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de ortadan kaldırdığı Trabzon Rum İmparatorluğu’nu yeniden kurmak için çalışmalar yapmıştır.
  • Hınçak ve Taşnak Cemiyeti: Çukurova’dan Trabzon’a çizilen bir hattın doğusunda kalan bütün topraklarda bir Ermeni Devleti (Magna Armania) kurmak için çalışmalar yapmışlardır.
  • Alyans-İsrailit ve Makkabi Cemiyetleri: Yahudi azınlık tarafından ekonomik, dini ayrıcalıklarını sürdürmek amacıyla kurulmuştur. Hedeflerinde İsrail devletini kurma vardır.

Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler ve Amaçları başlıklı yazımızı okudunuz. Şu yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederiz; Milli Varlığa Düşman Cemiyetler ve Amaçları Yararlı Cemiyetler ve Amaçları


Tavsiye Konular

Milli Mücadelenin Hazırlık Dönemi

Taşnak Sütyun Cemiyetinin Faaliyetleri

Ermenilerin kurduğu önemli komitelerden biri olan Taşnak Sütyun Cemiyeti Hakkında Bilgi daha önce sitemizde paylaşılmıştı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir