Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

İçindekiler

Zararlı Cemiyetler

Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler özellikle 7. ve 24. maddeden yararlanma yoluna gittiler. Bizde bu konuyu özetledik; Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

Azınlıkların Kurduğu Zararlı CemiyetlerAzınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler

  • Mavri Mira: Rumlar kurmuştur. Batı Anadolu ve Trakya’yı Yunanistan’a dahil ederek Megalo İdea’yı gerçekleştirmek istemişlerdir.
  • Etnik-i Eterya: Megalo İdea amacıyla XIX. Yüzyıl başlarında kurulmuş aynı amaçla Mondros’tan sonra da faaliyetlerini sürdürmüş bir Rum cemiyetidir.
  • Rum Pontus Cemiyeti: Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de ortadan kaldırdığı Trabzon Rum İmparatorluğu’nu yeniden kurmak için çalışmalar yapmıştır.
  • Hınçak ve Taşnak Cemiyeti: Çukurova’dan Trabzon’a çizilen bir hattın doğusunda kalan bütün topraklarda bir Ermeni Devleti (Magna Armania) kurmak için çalışmalar yapmışlardır.
  • Alyans-İsrailit ve Makkabi Cemiyetleri: Yahudi azınlık tarafından ekonomik, dini ayrıcalıklarını sürdürmek amacıyla kurulmuştur. Hedeflerinde İsrail devletini kurma vardır.

Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler ve Amaçları başlıklı yazımızı okudunuz. Şu yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederiz; Milli Varlığa Düşman Cemiyetler ve Amaçları Yararlı Cemiyetler ve Amaçları


] }

Tavsiye Konular

1.TBMM'nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

1.TBMM’nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

Bu yazımızda Temsil Heyeti kararıyla 1. TBMM’nin Açılması, 1. TBMM’nin Özellikleri ve Faaliyetlerine değineceğiz. Konu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir