Bağımsız Devletler Topluluğu Hakkında Bilgi

Bağımsız Devletler Topluluğu Hakkında Bilgi

bağımsız devletler topluluğu

SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsız olan 15 dev­letin 11 ’inin katılımıyla “Almatı Zirvesi”yle kurulmuş­tur. (21 Aralık 1991) Topluluğa üye devletler şunlardır. Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Belarus, Ukrayna, Özbekistan, Tacikistan, Moldova, Kırgızistan, Erme­nistan, Türkmenistan.

Gürcistan topluluğa kuruluş aşamasında katılmamış­tır. 1993’te katılmış, ancak 2008’de Rusya – Gürcistan arasında meydana gelen Osetya Savaşı’ndan sonra meclis kararıyla topluluktan ayrılmıştır. (15 Ağustos 2008) Ukrayna 2014’te ayrılmıştır.

Türkmenistan’da 2005’te topluluktan ayrılmış, günü­müzde topluluğa gözlemci devlet olarak destek ver­mektedir.

Siyasal bir birlik olarak kurulan BDT zaman içerisin­de üye yapılan devletler arasında ekonomik işbirliği ve ortaklık antlaşmalarıyla ekonomik bir görünüm ka­zanmıştır.

BDT’ye üye devletler sahip oldukları doğal kaynaklar itibariyle bugün dünyada önemli bir güç haline gelmiş­lerdir. Dünyadaki doğal kaynakların %25’i bu topluluğa dahil devletlerin sınırları içerisindedir.


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir