Bağımsız Devletler Topluluğu Hakkında Bilgi

Bağımsız Devletler Topluluğu Hakkında Bilgi

bağımsız devletler topluluğu

SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsız olan 15 dev­letin 11 ’inin katılımıyla “Almatı Zirvesi”yle kurulmuş­tur. (21 Aralık 1991) Topluluğa üye devletler şunlardır. Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Belarus, Ukrayna, Özbekistan, Tacikistan, Moldova, Kırgızistan, Erme­nistan, Türkmenistan.

Gürcistan topluluğa kuruluş aşamasında katılmamış­tır. 1993’te katılmış, ancak 2008’de Rusya – Gürcistan arasında meydana gelen Osetya Savaşı’ndan sonra meclis kararıyla topluluktan ayrılmıştır. (15 Ağustos 2008) Ukrayna 2014’te ayrılmıştır.

Türkmenistan’da 2005’te topluluktan ayrılmış, günü­müzde topluluğa gözlemci devlet olarak destek ver­mektedir.

Siyasal bir birlik olarak kurulan BDT zaman içerisin­de üye yapılan devletler arasında ekonomik işbirliği ve ortaklık antlaşmalarıyla ekonomik bir görünüm ka­zanmıştır.

BDT’ye üye devletler sahip oldukları doğal kaynaklar itibariyle bugün dünyada önemli bir güç haline gelmiş­lerdir. Dünyadaki doğal kaynakların %25’i bu topluluğa dahil devletlerin sınırları içerisindedir.


Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine (BMİDÇS) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir