Fransız İhtilali’nin Ekonomik Nedenleri

Tarih 2 dersi XVIII. YÜZYILDA DEĞİŞİM VE DİPLOMASİ ünitesi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ konusu alt başlığı olan Fransız İhtilali’nin Ekonomik Nedenleri konu anlatımını için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Fransız İhtilali’nin Ekonomik Nedenleri

Fransız İhtilali’nin en önemli sebebi, maliyenin bozulması ve devletin iflâs halinde bulunmasıdır. Fransa, XVIII. yüzyılda Avrupa’da çıkan bütün savaşlara katılmış, İngilizlere karşı ayaklanan Amerikalılara yardım etmiş, bu yüzden maliyesi çok sarsılmıştı. Hükümet, gereksiz masraflar yapıyordu. Halktan toplanan vergiler, krallar için harcanıyordu. Bütçe açığını kapatmak için memurluklar satılıyor, sürekli olarak borç alınıyordu. Kral XVI. Lui, güçlü bir devlet adamı değildi. Herkesin sözüne kanıyordu. Özellikle zevk ve eğlenceye düşkün eşi Mari Antuvanet’in (Maria Antoinette) isteğine göre hareket ediyordu. Kral, maliyeyi düzeltmek amacıyla maliye bakanlığına atadığı Türgo’yu (turgot) görevinde tutmasını bilemedi. Turgot, projelerini uygulayabilseydi ve öteki reform girişimleri önlenmeseydi, belki de ihtilal çıkmazdı. Fransa, artık öyle bir duruma geldi ki borç alacağı kaynaklar da tükendi. Hazine bomboş kaldı. Kral bu güç duruma bir çare bulmak için Etajenero (Etats Generoux) denilen meclisi toplantıya çağırdı. Böylece XVI. Lui kendi idam kararını kendi eliyle imzalamış oldu.


] }

Tavsiye Konular

XVIII

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi Osmanlı topraklarını paylaşmak üzere Rusya ve Avusturya tarafından hazırlanan projedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir