İki Almanya’dan Tek Devlete Özeti

İki Almanya’dan Tek Devlete Özeti

İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’da yarattığı dikkat çe­ken sonuçlarından biride Almanya’nın, Doğu ve Batı olmak üzere iki devlete ayrılmasıydı. Bu durum aynı zamanda bir milletin ikiye bölünmesi anlamındaydı. Bu durumun en önemli göstergesi de Utanç Duvarı olarak ta nitelendirilen Doğu ve Batı Almanya’yı ikiye ayıran Berlin Duvarı’nın inşa edilmesi olmuştur.

1980’lerin sonunda Doğu Almanya’da Batı’yla olan ilişkilerini artırma eğilimi artmıştır. Doğu Almanya’nın vatandaşlarına ülkeden çıkış vizesi vermesi, birçok Doğu Alman vatandaşın Batılı diğer devletlerin büyü­kelçiliklerine sığınmasına neden olmuştur. Bu durum iki Almanya’nın birleştirilmesi çalışmalarını hızlandır­mıştır.

Nitekim 9 Kasım 1989’da Berlin Duvarı geçişlere açıl­mış iki Almanya arasında gezi ve göç serbestliği ge­tirilmiştir. 14 Ocak 1990’dan itibaren de Berlin Duvarı yıkılmaya başlanmıştır.

Batı ve Doğu (Demokratik) Almanya 3 Ekim 1990’da resmen birleşmiştir.

Birleşim sonrasından Doğu Almanya’daki SSCB as­kerlerinin çekiliş süreci belli bir tahmine bağlanmıştır. Bu süreç 31 Ağustos 1994’te tamamlanmıştır. Batılı müttefiklerde 9 Eylül 1994’te askerlerini Almanya’dan çekmiştir.

Almanya birleşim sonrasında Avrupa’nın en kalabalık nüfusuna ve en büyük ekonomisine sahip ülke konu­muna gelmiştir.


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir